В Румъния се разследват измами, свързани с проекти за пчеларство
Ръководената от Лаура Кьовеши Европейска прокуратура продължава широкообхватното си разследване в Гърция за присвояване на милиони евро от земеделски субсидии на ЕС, като първите резултати сочат широко разпространени измами, особено в Крит.
Разследването сега е съсредоточено главно върху периода между 2020 и 2022 г., съобщава „Катимерини“, цитиран от БГНЕС.
Според официални източници разследването има за цел да разкрие системни злоупотреби със средства на ЕС, за които се твърди, че са били разпределени на лица, представящи се за земеделски производители и животновъди. Извършени са внезапни проверки и претърсвания в офисите на Агенцията за плащания на помощи от Общността в Атина и Крит. Иззети документи, твърди дискове и данни, свързани с изплащането на субсидии от ЕС.
Предварителните оценки сочат, че стотици милиони евро може да са били измамно поискани и разпределени. Властите вече са повдигнали наказателни обвинения срещу около 100 лица във връзка със схемата.
Изглежда, че Крит е в центъра на скандала, тъй като се съобщава, че повече от 80% от предполагаемите измамни субсидии са свързани с острова. Разследващите проучват как такава мащабна измама е останала неразкрита и дали вътрешните пропуски на агенцията или съучастието са изиграли роля.
Макар че Крит привлече значително внимание, разследването продължава да има общонационален обхват и властите потвърдиха, че разследването се разширява в различни посоки.
И В РУМЪНИЯ
Междувременно от централата на Европейската прокуратура в Люксембург съобщиха, че са направени 307 претърсвания в 15 окръга на Румъния през последните два месеца в рамките на разследване на предполагаема измама с евросубсидии за 1,32 милиона евро, свързани с проекти за пчеларство.
Разследването се отнася до 388 заявления за единни плащания, подадени до румънската ресорна агенция за плащания за финансова подкрепа в сектора на пчеларството. Тези заявления са били съфинансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и националния бюджет.
Предполага се, че лицата, стоящи зад тези заявления – всички представлявани от едно и също лице пред агенцията, са представили невярна или подвеждаща документация, за да получат субсидиите. Твърди се, че те не са притежавали нито пчелите, нито техниката, изброени в документите.
Източник: https://www.segabg.com/