Куп въпроси останаха без отговор след изпита за нов архитект на София

https://crimes.bg/vodeshha-tema/kup-vaprosi-ostanaha-bez-otgovor-sled-izpita-za-nov-arhitekt-na-sofiya/158830 Crimes.bg
Куп въпроси останаха без отговор след изпита за нов архитект на София

Част от членовете на комисията почти не скриха предпочитанията си към Богдана Панайотова

Комисията, която избира новия главен архитект на София, не зададе на двамата финалисти редица въпроси по градоустройствени казуси, които вълнуват столичани и в момента, и от дълги години- например какво ще бъде отговорено на многобройните искания за строителство на високи сгради в различни части на града, има ли претендентът визия за опазването на недвижимото културно наследство, как ще работи за преодоляването на недостига на детски градини, на паркоместа и т.н. 7-членното жури, сред които кметът Васил Терзиев, представители на Камарата на архитектите и Съюза на архитектите и др., изслуша арх. Георги Славов и арх. Богдана Панайотова, които достигнаха до заключителната фаза. Кандидатите не бяха попитани, а и те не проявиха инициатива да отговорят, например дали ще разрешат строителството на 215-метров небостъргач в „Хладилника“, ще одобрят ли проекта за офис сграда до Народния театър и т.н.

По силата на жребия арх. Георги Славов говори пръв. Направи впечатление, че журито е доста по-остро и активно с въпросите си към по-младия архитект, като поиска от него да отговори на серия въпроси за това как функционира Направление „Архитектура и градоустройство“, кой за какво отговаря в контрола на строителния процес и т.н. На част от въпросите Славов призна, че не може да отговори и че досега в практиката си не се е сблъсквал с подобни казуси.

Той заяви, че общината трябва да е безкомпромисна към незаконното строителство. По темата „Стратегическа визия и градоустройство“ Славов заяви, че градът трябва да се развива компактно и че ролята на главния архитект ще бъде на медиатор между политиките на общината и инвеститорските интереси. Каза още, че според него трябва внимателно да се обмисли дали да се предприемат каквито и да е промени в Общия устройствен план на София. „Всяка промяна трябва да бъде дълбоко изследвана за това какви ще бъдат последиците от това“, отбеляза Славов.

Според него приоритет в градоустройствената дейност трябва да са частите на града, в които ежедневно се наблюдават проблеми. „Не трябва да бъдат подценяваме северните райони. Там има доста устройствени пропуски и неясноти, и ако това бъде попълнено и поправено, може да разтовари южните райони“, каза кандидатът.

Славов се обяви за освобождаване от такса „Разрешение за строеж“ на частни инвеститори, които в процеса на строителството изграждат общинска инфраструктура като улици, инженерна инфраструктура и др. Според архитекта, който има опит в частни фирми, Столична община трябва да мисли как да облекчи субекти, които изграждат инфраструктура, да автоматизира процесите по отчуждаване, да създава устойчиви градоустройствени решение и др.

За разлика от Славов, конкурентът му Богдана Панайотова коментира, че Столична община вече е закъсняла в действията си по промяна на Общия план на София, приет през 2007 г. „30-те години на неговата предвидимост вече изтичат. Закъснели сме с изготвянето на задание и с възлагането на изработката за изменения. Спред възможностите на главния архитект ще координирам и ръководя действията по свикването на професионалната общност за консултации – дали е необходим нов ОУП, промяна или разширение“, заяви Панайотова. Както е известно, от юли м.г. до края на януари 2025 г. тя бе първото назначение на Васил Терзиев за шеф на НАГ след отстраняването на арх. Здравко Здравков.

Панайотова коментира, че ще инициира и дискусия дали да се даде възможност на Столичния общински съвет да решава сам въпроси, свързани с промени и допълнения на ОУП, а не да се чака инициатива от Министерски съвет и одобрение със закон от Народното събрание, какъвто е механизмът в момента. „Защо София да не е равнопоставена на другите общини по отношение на Общия план и СОС да разполага с властта да решава въпросите, свързани с него?“, попита Панайотова.

Третата задача, с която тя заяви, че ще заеме, е допитване дали промените в ОУП да се направят от общинското предприятие „Софияплан“, което е вече е изследвало градоустройствените показатели в столицата, или да се търси външна фирма чрез обществена поръчка. „В Закона за устройство на територията е разписано как се изготвя задание за ОУП“, поясни Панайотова.

Най-спешната задача на главния архитект е да спре, доколкото е възможно с наличните законови инструменти, хаотичното строителство в София, което се случва с единични планове и изменения на съществуващи такива, каза още Панайотова, за която все повече се говори, че ще е следващият главен архитект на столицата. Както „Сега“ вече писа, още през зимата като вр.и.д. тя съобщи, че по нейна заповед НАГ е спрял да одобрява единични подробни устройствени планове в райони, в които не е провеждана цялостна регулация и има голямо количество земеделски имоти. Като такива тя посочи зони в южна София- Панчарево, Горубляне, Бояна, Банкя, Бистрица, Драгалевци и др. Панайотова поясни, че забраната ще действа, докато в тези райони се изработят планове за по-големи територии и се резервират терени за улици, детски градини и училища.

На въпрос накъде самата тя би насочила поглед като нов главен архитект, Панайотова отговори, че интересна тема са й реките на София като места за възможен отдих за жителите на града.

Подканена да даде дефиниция на термина „презастрояване“, Панайотова отговори, че става дума за „несъответствие между степента на застрояването и степента на изграждане на социална, техническа и довеждаща улична инфраструктура“.

РЕАКЦИИ

Лидерът на „Спаси София“ Борис Бонев коментира събеседването на комисията с кандидатите за главен архитект. Партията му подкрепя Терзиев в СОС, но преди няколко месеца председателят й обяви, че изборът на нов шеф на НАГ ще е един от 5-те критерия, по които ще се прецени дали да продължи да го прави. „Чух слаби и неубедителни отговори на предварително известни въпроси. Фактът, че това е изборът за бъдещ главен архитект е симптом за: свирен мач, видимо бойкотиран от гилдията. Липса на визия и решителност за противопоставяне на презастрояването“, написа Бонев във Фейсбук. „Конкурсът трябваше да бъде шанс за София да получи архитект с визия, смелост, самочувствие и авторитет, а се оказа просто формалност. А в момента гл. архитект е вторият най-важен човек в София, от когото зависят ключови въпроси като това да няма небостъргачи на бул. „Черни връх“. Кметът все още има време, а от днес и мотиви, да рестартира процедурата“, коментира Бонев.

Източник: https://www.segabg.com/

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.