На общо събрание жителите на кюстендилско село Коняво са изразили несъгласието си с проекта за фотоволтаична централа в бивша овощна градина край селото, каза за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов.
Местните недоволстваха преди месеци и срещу фотоволтаичен парк на около 1100 декара, отново върху бивши черешови градини между Коняво и съседното село Дворище, паркът вече е пред завършване.
Инвестиционното намерение е на фирма, регистрирана в София с капитал от едва 6 лв. Теренът е овощна градина с обща площ близо 14 декара.
Промяната на предназначението на земята в м.Горна бара за производство на ток е от 2022 година. Фотоволтаичната централа с мощност 800 kW и съоръжения за съхранение на ел. енергия чрез батерии с трафопост. Записано е, че теренът граничи с други земеделски имоти и селскостопански път. Предстои инвестиционното намерение да се разглежда и в Общинския съвет.
Местните хора недоволстват от тоталната интервенция на фотоволтаични мощности в район, който допреди десетилетие-две е бил с овощни насаждения. Земята предвидливо е била изкупена от частници, които са вече собтвеници и могат, при спазване на правилата и процедурите, да изграждат такива мощности, казаха експерти.
След протести пред Общинската администрация по повод изграждане на ветропарк с 24 генератора в Осоговския Балкан съветниците в Кюстендил решиха да създадат временна комисия, която ще разглежда такива случаи за преотреждане на земеделска земя. Случаят в Коняво обаче няма да е обект на такова обсъждане, коментира кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов.
bnr.bg