Народни представители от тези формации не са добре дошли в ресторантите ни, заяви пред "Труд news" Ричард Алибегов от Асоциация на заведенията
Над 4000 заведения в страната се обединиха в национална инициатива, наречена "Санитарен кордон срещу депутати от ПП-ДБ, АПС, ИТН и МЕЧ".
Причината е, че депутати от тези формации настояват за връщане на ставката от 20% ДДС за ресторантьорския бранш от 1 януари 2025. В момента секторът е на 9% ДДС за храните, но алкохолната ставка е запазена без промяна - 20 на сто.
От Българската асоциация на заведенията уточниха специално за "Труд news", че става дума за символичен акт на възмущение и несъгласие. От там подчертават, че никой собственик не би дръзнал да прибягва до грозни сцени като бутане и гонене, ако все пак народни представители от тези партии решат посетят някой от ресторантите в инициативата.
"Искаме само да изразим крайното си възмущение и несъгласие. Всяка година гледаме един и същи сценарии. Малко след Хелоуин започва да се коментира бюджета за следващата година. Впрягат се активни политически анализатори, които подменят и манипулират общественото мнение, внушават на обществото неистини. Хора без реална представа за проблемите в брашна говорят популистки, а накрая решенията винаги са политически. Това, което трябва да знае обикновения човек е, че масово се изричат неистини. Ще дам пример. Излиза известен анализатор и се възмущава как може книгите да са на 20% ДДС, а виното - на 9%. Всъщност е точно обраното - книгите са на 9%, а алкохолът е на 20 на сто ДДС. Друг пример - активен коментатор и наблюдател казва - "Дайте да върнем 20% ДДС на храните в ресторантите, за да извадим 20% ДДС от лекарствата". Класически пример за популизъм ", заяви пред "Труд news" Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията и собственик за известна верига ресторанти.
От бранша са категорични, че при вдигане на ставката оборотите няма да се запазят в досегашния си вид. Така ресторантьорите ще са принудени да коригират и осъвременят цените в менюто, а това ще доведе до намаляване на посещаемостта и респективно до стопяване на печалбите.
"Има допустими и недопустими граници на ценообразуване. Когато оборотът падне ще се наложи съкращаване на служители, ще падне и данък печалба, съответно и пълненето на хазната. В момента нашият сектор е с положителен баланс, заради което няма логика да се променят правилата. Над 95% от ресторантите са семеен бизнес, който плаща осигуровки и дава хляб на много хора", коментира Алибегов.
Той припомни, че браншът е буксувал в продължение на 11 месеца по време на ковидпандемията. "2023 година беше първата година, в която ползвахме привилегията на по-ниското ДДС от 9%, близо година преди това бяхме затворени заради коронавируса", каза той.
trud.bg
Николов
1 month before
Тарзан защо не го полигави малко, нещо не схващам защо тия измамници трябва да са облагодетелствани по някакъв начин ? Не стига, че укриват яко обороти , хранят ни с помия , че и минимални данъци да плащат ?!?
Коментирай