Доколко се припокриват с реалността надеждите на американския лидер Доналд Тръмп, че тази седмица ще бъде моментът, в който Русия и Украйна ще постигнат споразумение, и ще чуем ли за край на огъня и на войната в Украйна? Какви са плановете на американската администрация и как се приемат и от Европейския съюз, но и от самите украинци? Всички тези въпроси в BTV „Тази сутрин" коментира Димо Гяуров - бивш директор на Националната разузнавателна служба.
Концепцията е доста неясна. Съвсем естествено е при воденето на подобни преговори действителност информация да се укрива, да не се дава гласност. Главните герои дават целенасочено лъжливи данни по различни съображения - дали да се злепостави другата страна, дали да се създадат обществени очаквания във вреда на другия - ние не знаем какво се случва точно зад кулисите, каза той.
В медиите изтече информация за планове, дадени минала седмица от Съединените щати на Украйна - в тях е включено Русия да запази четири от областите, които завзе след началото на войната - включително и Крим.
Това звучи като връщане към ситуацията от 2022 г. - всъщност Русия поставя едни и същи условия оттогава до ден днешен и няма никакво отстъпление. Нещо повече, освен запазване на териториите, на Русия е обещано Украйна никога да не стане член на НАТО, да разоръжи част от военните си сили и най-важното - всички санкции да бъдат премахнати, включително тези от преди началото на войната, каза Гяуров.
Снощи Доналд Тръмп направи поредно изявление, в което заяви, че не е пристрастен нито към едната, нито към другата страна - а иска единствено да постигне мир.
На мен започва да ми изглежда самоцелен този мир и поради това невъзможен. Защото няма как не само Украйна, Европа да приеме тези искания. Няма как Европа да признае руски статут на завзетите територии - това събаря целия международен ред, върху който света е устроен последните стотина години, заяви още Гяуров.
И коментира и действията на Владимир Путин, който през изминалите дни внезапно обяви великденско примирие с Украйна:
Това беше по-скоро като отговор на искането за 30-дневно примирие. Той даде нещичко - трошица. Може би имаше значение и за самите руснаци - бащицата уважава празниците, защото да не забравяме, че Кремъл през последните години, заедно с имперската риторика, преплита православието в целите си и го експлоатира.
Коментар на Димо Гяуров