Банички, сандвичи с кренвирш, печени филийки с пържени яйца – чисто английски специалитети, шегува се Найджъл Адамс, основател на "Hope house“ – трапезария за бедни, близо до Нотингам, Великобритания. Същинският специалитет на страната обаче е растящият брой кухни за бедни, казва Найджъл.
Звучи невероятно, но е факт – гладът се завръща в петата най-богата страна в света, казва в репортажа си "Дойче веле".
Мотото на "Hope house" гласи "Помощ за самопомощ". Едни намират тук дрехи, с които да отидат на работа, а други получават помощ в попълването на формуляри за Бюрото по труда.
В "Дома на надеждата" се предлага всякакъв вид помощ. Целта е хората да не гладуват и да им бъде вдъхната надежда, за да се изправят отново на крака.
През последните девет години "Домът на надеждата" се превърна в истински общински център. Той поема онези задачи, за които общината вече няма пари.
Такива са тъжните последици от 11-годишната политика на икономии и социални реформи, въведени след глобалната финансова криза.
Преди кризата във Великобритания имаше 29 трапезарии за бедни, днес – 2000.
По данни на ООН 4 милиона британци понякога не слагат и залък в устата си по цели дни.
Сега таванът в кухненския склад в трапезарията има нужда от ремонт и дупката ще бъде запълнена след дарения, на които "Домът на надеждата" по принцип разчита, но това не е повод да се губи надежда, казва Найджъл.