След половин век на власт режимът на семейство Асад в Сирия падна. Страната е на кръстопът между светското управление и шериата. Тази седмица станахме свидетели на исторически обрат, който поставя под въпрос целия световен ред и не на последно място - съдбите на милиони сирийци, които дочакаха развръзката на своята революция.
Детството на Линда минава в Хомс. Революцията започва, когато тя 17-годишна. Споделя, че когато била малка, постоянно се е говорело тихо вкъщи за това колко лош е режимът на Асад. „Всички сирийци знаеха отпреди да почне революцията, че те не трябва да са лидерите в Сирия. Просто имаше страх. 2010-та почна Арабската пролет. И хората имаха надежда, че вече е време да се махнат тези диктатори. Когато започнаха бомбардировките бях само с майка ми. Имаше даже два месеца, в които спяхме в банята, защото беше най-безопасното място. Тогава падна покривът. Тежки моменти. Другите тежки моменти са, когато изведнъж моите приятели изчезваха. Те бяха затворени от режима без да разберем нещо за тях. И до момента нищо не знаем за тях", разказва Линда.
Тя има близки, които са били преки жертви на такъв тип репресии, хора, които живеят със сериозни болести, причинени от тормоза. Чичо й е изгубил бъбрек след като е бит в затвора. Семейството й е било сред протестиращите. „И затова се наложи да избягаме от Сирия още 2012 г. Даже ни пратиха предупреждение - за 24 часа аз и майка ми да избягаме, за да не сме в затвора", допълва тя.
Така тръгват към София. „Баба ми е българка, майката на майка ми. Тя звънна и каза: „трябва да дойдете тук". Аз даже имах късмет, че имам баба тук", обясни младата жена.
Интеграцията в България й е трудна. „Дойдохме с огромна болка. Наистина се чувствахме добре дошли, но проблемът беше с багажа от тормоза и от нещата, който сме преживели", каза Линда.
След години отварят ресторант в сърцето на София с типична сирийска кухня и атмосфера. По стените висят десетки икони. „Християни сме. Никога не е било трудно да си християнин в Сирия. Нито след режима, нито по време на режима, нито преди това, защото християните в Сирия са там от хиляди години. В Сирия има 36 религии, така че няма да ги броя. Не е било трудно само за християните. Беше трудно за всички, когато властваше режимът. И след като падна, има надежда за всички, включително и за християните", категорична е девойката със сирийски корени.
Семейство Ибрахим посреща новината за падането на режима сега с бурна радост. „Ние не сме спали няколко дни. С всички приятели, познати, роднини просто сме на линия. Не беше очаквано сега да сме свободни от Асад, защото целият свят много години очакваше и нищо не стана. Мислехме, че май вече нямаме надежда", разказа Линда.
В ресторанта дни наред идват големи групи да празнуват.
Линда е категорична, че каквото и да стане, е по-добре от режима. „На улицата вече говорят, вече дават мнение. Те са предложили на новия режим да смени някои неща и този режим много бързо е направил промените. Вече има хора, които слушат, поне критиката. Следващият режим, ако са диктатори, пак ще падне. Така че смятаме, че вървим в правилната посока", обясни тя и допълни, че предстои да има демокрация и свобода на словото.
cross