Фалирал милионер се готви да залее с бетон столичната „Мотописта“

Скандалният Благой Пишинов стои зад разрухата на дома на Иван Гешов и на къщата на Шапкарева, но има амбиции за още ликвидации

https://crimes.bg/vodeshha-tema/faliral-milioner-se-gotvi-da-zalee-s-beton-stolichnata-motopista-3/148839 Crimes.bg
Фалирал милионер се готви да залее с бетон столичната „Мотописта“

Скандалният Благой Пишинов стои зад разрухата на дома на Иван Гешов и на къщата на Шапкарева, но има амбиции за още ликвидации

Въздух под налягане се оказа соченият за мощен строителен бос Благой Пишинов, който се готви да застрои част от стадион „Мотописта“. От поне година фирмите му, са запорирани от банки и от НАП заради огромните му дългове. Той дължи 273 466 лева само на данъчните. В опит да си върнат парите, кредиторите са поставили под възбрана и по-голяма част от семейните имоти, сочи справка в Имотния регистър. Запорирани са земя и сгради в Смолян, Стойките, както и златните терени край сараите на Ахмед Доган в „Бояна“.

Сестра му Шинка Гойгаджиева също е затънала до гуша в дългове към Тодор
Батков, на когото дължи огромни суми. Единствената й незапорирана фирма е „Мет риъл истейт“, която беше осветена през 2005 г. покрай скандални заменки на хиляди декари гори край Своге за дюни в живописните Камчийски пясъци. 
Сега компанията формално е спасена, понеже се води собственост на фирма от Австрия, с анонимни акционери. Първият й управител е Александър Костадинов, обявен като агент на ДС. Този факт добре илюстрира генезиса на новобогаташите Пишинови, както и на много подобни на тях.

От цялата фамилия се оказва, че единственият без възбрани е Костадин Гойгаджиев –  съпругът на Шинка. Той е изтикан напред като лице на скандалния проект за бетонирането на „Мотописта, въпреки че не е ясно дали разполага с пари да реализира проекта.

Затова логичният въпрос е на какво разчита Благой Пишинов, понеже той е истинският двигател на строителните амбиции в този случай? Дали пък фамилията не е само в ролята на сламен човек, колкото да оберат гнева на общността в този столичен район, а отзад стоят хората, на които дължат пари.

За планираната строителна инвазия се разбра, след като кметът на „Триадица" Димитър Божилов преди време написа във фейсбук, че се планира изграждането на 6 сгради с по 9 етажа върху стадиона, който е направен още през 1931 г. за мотоциклетни състезания. „В предложението е включена и спортна зала, която на дигитална възстановка подозрително е пресъздадена с балкони и жилищни характеристики”, поясни още Божилов.
Кметът е категорично против и иска мястото да се запази като „зона за спорт и атракции". Против са и хората от квартала, понеже запустелият през 90-те години по една или друга причина стадион е всъщност единственото празно и що-годе зелено място в един от най-презастроените райони в София.

Предисторията на скандала започва в далечната 2003 г., в силните години на строителя от Смолян Благой Пишинов, който се развихря като предприемач при управлението
на Симеон и Станишев. Фирмата „Международна туристическа компания”, тогава собственост на Велика Манджукова – дъщеря на шефа на ловно-рибарското дружество в Смолян, купува „Мотописта” от военното министерство по-точно от „Воинтех”, за 1.09 млн. лева. Да поясним, че по онова време се разпродава всичко, което притежава „Воинтех”, при това на безценица, но не всеки има достъп до атрактивните активи на дружество, ангажирано с военната и спортната подготовка на младежта по времето на соца. 

Велика Манджукова, въпреки че купува терена с ангажимент там да се развива спортна дейност, бързо прехвърля фирмата си през няколко ръце, докато тя се озовава в правилния човек – Костадин Гойгаджиев, мъжа на Шинка и зет на Благой Пишинов.

През 2022 г. тогавашният главен архитект на столицата Здравко Здравков разрешава да се измени планът за регулация и застрояване на част от терена. Плановете на инвеститора са от 60 дка да се застроят 11, но това е, да подчертаем, само голо твърдение. Върху част от имота щяло да има парк с виенско колело, концертна сцена, павилиони за храна и паркинг. Големият въпрос е дали те ще са само за обитателите на новите блокове, или достъпът до тях ще е свободен. Не е изключено и да се влиза с билети, въобще има различни варианти. Ако наистина се направи парк, това веднага ще вдигне цената на апартаментите край зелената площ, казват експерти.
Те допълват, че подобни паркове често се оказват временни и върху тях изникват китайски стени от нови блокове. Примерите из цяла София са безброй.

Благой Пишинов, който е сочен за бос в сянка на скандалния проект, е с огромни запори и затова не се знае дали сам ще строи, или ще продаде терена. Противоречива е и славата му на строителен предприемач. Достатъчно е само да припомним, че негова фирма, заедно с македонска компания, строи участъка от магистрала „Струма”, на който загубиха живота си 45 македонци при катастрофа с автобус през 2021 г. Покрай тази трагедия стана ясно, че търгът е спечелен за 26 млн. евро, а накрая консорциумът на Пишинов прибира 98 млн. евро.

фирмите на фамилията през годините се забъркват и в нагласени конкурси за доставка на медицинска техника, а също и в скандални имотни сделки със Столична община. По доста спорен начин фамилията се сдобива с две забележителни къщи в централната част на София, като и двете днес са руини. Пишинови са виновни за разрухата на дома на акад. Иван Гешов, който е бил премиер на България, шеф на БАН и е заемал и редица други престижни постове. Къщата, която, преди да се появят Пишинови, е с барокови елементи на фасадата, се намира на ул. „Патриарх Евтимий” 7 и е построена
по проект на арх. Никола Лазаров.

Като неин собственик се води „Артемида БСИ”, чийто шеф е Аделина Пишинова, съпругата на Благой. Да отбележим обаче, че пръв собственик на фирмата е била Велика Манджукова. Намеренията са били на това място да се вдигне хотел, като домът на Гешов остане под кичозен стъклен похлупак. Номерът не е минал и сградата е оставена да се руши, като периодично е подпалвана от клошари. Тази историческа сграда попада в „Артемида БСИ“, благодарение на съдружие на семейството със скандалната фирма „Софийски имоти”. Фирмата на Благой Пишинов „Бексим”, прехвърлена по-късно на жена му Аделина, прилапва от „Софийски имоти” и пет знакови магазина в центъра на столицата – два на площад „Славейков“ и още три на бул. „Витоша” на символични цени. Разбира се, по-късно капиталът е вдигнат и „Софийски имоти” духат супата.

Фамилия Пишинови стоят и зад разрухата на къщата на Шапкарева, която се намира на „Скобелев”. Тя също е прилапана от „Софийски имоти” по описаната схема. Там собственик се води Шинка Гойгаджиева. Тази сграда също беше палена, а от години е увита в някакви парцали, за да не се срути на оживената улица, в какъвто впрочем вид се намира и домът на Гешов. За къщата на Шапкарева намеренията на Пишинови са били да вдигат офис сграда.

Дори само за съсипването на тези две исторически къщи, ако бяхме нормална страна, смолянските новобогаташи щяха да понесат отговорност. Само че тук законът няма никакво значение, когато става въпрос за новоизлюпени олигарси, около които висят връзки с ДС.

И още един любопитен детайл – през 2016 г. Пишинови се сродяват с друга нееднозначна фигура от прехода ни – със собственика на „Винпром Карнобат” Миню Стайков. Сватбата на Яна Стайкова и Петко Пишинов е изпипана по всички правила на жанра. Гостите са събрани в хотел в „Елените” на други позамогнали се предприемачи – Ветко и Маринела Арабаджиеви. Младите са благословени от тогавашния Сливенски митрополит Иоаникий, вече покойник.
Специално е наета и американската поп звезда Анастейша, която била любимата певица на Яна. Огромната сватбена торта била вкарана в залата със специално съоръжение.

Само че щастието е твърде кратко, а последвалият развод – доста мъчителен. Дори се стигнало до бой между Стайко, брата на Яна, и Петко, който се оказал сериен домашен насилник.
Източник: Уикенд, crimesbg.com
 

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.