Русия е разположила оперативно нов противобатареен радар, който значително превъзхожда съществуващите в момента системи Zoopark, пише Eurasian Times, позовавайки се на руски медии.
Контрабатареен радар, известен още като радар за локализиране на оръжие (WLR), открива вражеска артилерия, минохвъргачки и ракетни установки. След като точката на изстрелване бъде идентифицирана, екипажът на радара предава координатите на противника на отдела, отговорен за контрабатарейния огън, който след това изпълнява артилерийски или MLRS удар.
WLR може също така да проследи приятелски артилерийски огън, за да определи точките на удар и да помогне при коригиране на огъня.
Новият руски противобатареен радар може точно да локализира източника на артилерийски огън на приблизително пет пъти по-голям обхват от най-добрата система Zoopark в експлоатация.
Системата Zoopark-1 (1L219), разработена в късната съветска епоха и по-късно модернизирана от Русия, използва радар с фазирана решетка, способен да проследява големи ракети MLRS на разстояния до 35 km и минохвъргачки 82-120 mm на разстояние до 17 km. Монтиран е на верижно шаси MT-LB, което позволява мобилност в пресечен терен.
Zoopark-1M (1L260) е модернизирана версия с подобрен обсег, точност и възможност за проследяване на няколко снаряда едновременно.
Новата система обаче открива големи ракети MLRS на разстояния до 150 км - почти пет пъти по-големи от своя предшественик. Въпреки разширения си обхват, той поддържа точност в рамките на няколко метра. Може също така да открива цевна артилерия и минохвъргачки на 70 км.
Освен това системата е силно устойчива на системи за електронна война (EW).
Този нов радар значително ще подобри контрабатарейните възможности на Русия и, което е по-критично, ще представлява сериозна заплаха за украинските пускови установки HIMARS.
Докладът на руската агенция идентифицира новата система като 96L6 и потвърждава, че тя е базирана на радарната система за противовъздушна отбрана 96L6. Използването на AD радар за локализиране на изстрелване на оръжия е сензационно.
Радарна система 96L6-AP
Радарът 96L6 е критичен компонент на руските системи за противовъздушна отбрана, като серията S-350 Vityaz, S-400 и S-300.
Разработеният от Алмаз-Антей радар е предназначен за откриване и проследяване на всякаква височина на широк спектър от въздушни цели, включително балистични ракети.
Руската радарна система 96L6-AP се състои от два основни компонента: 96L6-TsP радар за събиране и 96L6-VP, монтирани на мачта пасивни сензори, които служат и като връзки за данни.
96L6-TsP е мобилен радар, който работи в C-диапазона (сантиметрова дължина на вълната) и използва фазирана антенна решетка с електронно управление на лъча. Това позволява бързо сканиране и прецизно откриване на цели в широк диапазон от височини, от нисколетящи заплахи до цели на голяма надморска височина до 100 км.
До три пасивни модула 96L6-VP могат да работят заедно с 96L6-TsP. Тези модули са монтирани на опорни кули, издигнати на височина от 15-20 метра, което подобрява способността им да откриват и триангулират радиоизлъчващи и радарно-контрастни въздушни цели. Пасивният характер на тези модули позволява тайни операции, тъй като те не излъчват сигнали, които биха могли да разкрият тяхната позиция.
96L6 осигурява 360-градусово покритие и може да проследява до 100 цели едновременно при скорости между 30 и 2750 m/s, с максимален обсег от 300 km.
Възможностите на 96L6 включват автономна работа и безпроблемна интеграция с командни пунктове и ракетни установки, подобрявайки ситуационната осведоменост и отзивчивостта.
96L6 се справя отлично в затрупана среда, филтрира смущенията с помощта на усъвършенствана цифрова обработка на сигнала и предлага класификация на целите (напр. самолети, ракети или UAV) с идентификация „приятел или враг“.
Русия най-накрая намери противодействие на HIMARS?
Доставената от САЩ HIMARS (високомобилна артилерийска ракетна система) беше едно от най-големите предизвикателства за руските сили в Украйна поради своята прецизност на дълги разстояния и способност за стрелба и стрелба.
Руските войски претърпяха тежки загуби от ударите на HIMARS, което ги принуди да възприемат отбранителни тактики, които забавиха напредъка им.
С обхват до 80 км (50 мили), използвайки стандартни боеприпаси, HIMARS може да изстрелва управляеми ракети, като същевременно остава извън обхвата за локализиране на позицията на руския радар за локализиране на оръжия Zoopark (WLR).
Русия се бори да се противопостави на тази заплаха, тъй като нейните системи за противовъздушна отбрана и електронна война (EW) не са били напълно ефективни срещу управляеми ракети HIMARS.
Докато руският Tornado-S MLRS може да изстрелва 300 mm SATNAV- и INS-управляеми ракети с единични или касетъчни бойни глави на обсег от над 100 km, ефективността му при противобатарейни операции е възпрепятствана от липсата на WLR с голям обсег за бързо локализиране и поразяване на позиции на HIMARS.
HIMARS срещу Tornado-S
Въпреки че Tornado-S има сравним обсег с HIMARS, неговата оперативна гъвкавост е ограничена от системата за изстрелване на ракети, базирана на тръба, която изисква всяка тръба да бъде ръчно презаредена с помощта на специализирано превозно средство.
За разлика от тях, HIMARS използва модулна система за презареждане със сменяема капсула, която побира шест ракети с управляема система за многократно изстрелване (GMLRS) или една ракета на армейската тактическа ракетна система (ATACMS). Това базирано на капсула презареждане позволява по-бързо превъоръжаване, давайки на HIMARS предимство при бързи, повтарящи се удари.
Като допълнение към предизвикателството, капсулите GMLRS и ATACMS изглеждат идентични, което затруднява руските сили да определят дали пускова установка HIMARS носи ракети GMLRS с малък обсег или ракета ATACMS с голям обсег.
Това увеличава психологическото и стратегическото въздействие на системата.
Способността на Русия да пренасочи високоспособен радар за противовъздушна отбрана (ПВО) за контрабатарейни операции може да промени играта. Със съществуващите производствени съоръжения за радара 96L6, интегрирането му в контрабатарейна война се очаква значително да подобри руските способности.
С обхват на откриване до 150 км, този модерен радар ще предефинира контрабатарейната война, давайки на Русия значително предимство в следващите дни.
Контрабатарейните радари обикновено са уязвими, тъй като непрекъснато излъчват радиочестотни сигнали, което ги прави лесни за откриване и унищожаване. Разширеният обхват на откриване на 96L6 обаче намалява този риск, позволявайки на руските сили да го позиционират извън обсега на HIMARS и тактическите дронове, като същевременно го управляват безопасно и ефективно.
Радарът 96L6, комбиниран с MLRS Tornado-S, ще застраши сериозно украинските пускови установки HIMARS, укрепвайки руската логистика и маневреността на бойното поле.
trud.bg