Новият законопроект за надценките на храните, пуснат за обществено обсъждане, раздели браншовите организации. Спор се разрази и в ефира на „Здравей, България" между Яна Стратиева, изпълнителен директор на Сдружение храни и напитки и Цветан Цеков, председател на Националната браншова камера плодове и зеленчуци и съпредседател на българската аграрна камара.
Факт е, че нямаме свободен пазар у нас. Има едни субекти, които владеят 2/3 от него. Те са наложили своите принципи, има достатъчно доказателства за максимално прилагане на нелоялни практики. ЕС от тази година активно работи в посока да може да има мерки срещу тези практики. Няма баланс в агрохранителната верига. Философията на тази закон е да осветли това на каква цена се тръгва от производителя и се продава на крайните потребители, обясни Цеков.
Никъде в свободния пазар на нито един пазарен субект няма гарантирана печалба. Ако фабриката си позволи да купи под себестойност плюс 10 процента печалба, тя подлежи на санкция. Друг е въпросът дали и как фабриката знае каква е себестойността. Ако на българските домати себестойността на производство им е 1 лв. и задължителната надценка е 10 процента - става 1,10. Това е над пазарната цена, на която се предлагат домати в Испания, Германия, Румъния. Тоест задължавайки ни да купуваме на по-висока цена под риск от санкция ще ни накарат да купуваме от чужбина, смята от своя страна Стратиева.