Рязко е увеличен броят на психозите от наркотици
Връщат линейки с твърдение, че места няма, никой не следи пият ли лекарства хората с диагнози
Има ръст на невротичните разстройства
Хора с психични проблеми са оставени на улицата, признаха медици, които “Труд news” потърси за мнение. Те дадоха примери с линейки, които обикалят и ги отпращат с твърдение, че места няма. Разказаха и че никой не следи дали психично болните пият лекарствата си, обикновено се разбирало, че не провеждат терапия когато наранят някого.
По улиците има и такива, които не са освидетелствани, защо болестта им скоро се е отключила. До момента на отключването тези хора са били здрави и пълноценни, коментира психиатърът Цветеслава Гълъбова. Тя бе категорична, че рязко е увеличен броят на психозите отключени от наркотици, както и че има ръст на невротичните разстройства - паническо разстройство, фобии, хипохондрии.
Според д-р Гълъбова места в психиатричните болници има. “Организацията трябва да се подобри и трябва да се прекратят всички възможности пациентите да бъдат подбирани”, каза тя. И обясни, че в момента никой не проверява дали наистина няма места. “Звънят на дежурния и той им казва, че няма места. Защо мислите, че има такава съпротива в гилдията да има клинични пътеки - защото това означава проверки и контрол”, каза още Гълъбова.
Според нея живеещите в психиатриите психично болни трябва да се изведат оттам и да се настанят в социални институции и да се прекрати порочната практика всяко ненормално поведение веднага да бъде третирано като психоза. Често въпросният пациент се оказвал или пиян до козирката, или надрусан стабилно.
Медикът припомни, че отдавна няма изтрезвители и че в Спешна помощ никъде в България няма психиатри. Няма и мобилни екипи. “Когато аз започвах лекарската си практика в психодиспансерите имаше екипи психиатрични фелдшери и санитари, които при сигнал отиваха на място и решаваха проблема без да се стига до хоспитализация”, разказа д-р Гълъбова. Тя подчерта, че в момента никой не контролира дали един болен си пие лекарствата. “Докато имаше задължителна диспансеризация, тя беше обвързана с безплатното получаване на лекарства. Нямаше искам, не искам и като не се появиш на два контролни прегледа, лекарят пишеше писмо до полицията, че не си се явил. Задължителната диспансеризация отпадна, сега е само ако човек пожелае и лекарят няма никакви права”, обясни директорът на психиатричната болница в Курило и допълни, че болните са оставени на тях самите и на близките.