България въвежда лицензиране на колекторските агенции за събиране на лоши банкови кредити, каквото вече е задължително в целия Европейски съюз. Дългоочакваният законопроект за колекторските агенции (Законопроект за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити) бе приет на второ гласуване от Комисията по бюджет и финанси в парламента в четвъртък.
Очаква се проектът да подобри поведението и репутацията на колекторския бранш, част от който през годините на прехода у нас се свързваше със силови практики. Занапред фирми за събиране на кредити, които прилагат заплахи към длъжници или агресивни търговски практики, ще бъдат изхвърляни от пазара.
За да се освободят от лошите си кредити, банките обичайно продават големи пакети на компании за събиране на необслужвани вземания. Купувачите, които придобиват правата на кредиторите, занапред също ще бъдат обвързани с определени задължения в новия закон.
Колекторските агенции ще трябва да третират кредитополучателите „справедливо“, да им предоставят „ясна, разбираема и коректна“ информация, да „зачитат неприкосновеността на личния живот“ на кредитополучателите, да прилагат правила за етично поведение и комуникация. Изрично се забранява предоставянето на заблуждаваща информация, както и прилагането на „агресивни търговски практики“ по смисъла на Закона за защита на потребителите.
Комуникацията по събирането на кредита ще се осъществява само по телефона, писмено и с електронни съобщения. Длъжникът трябва да бъде уведомяван писмено за всяко прехвърляне на кредита, както и винаги преди предприемане на действие по обслужване. Задължението, което се търси, не може да бъде по-голямо от дължимото по договора с първоначалния кредитор плюс лихва за забава, която не може да надвишава законната лихва (10% + ОЛП).
Според предложения закон колекторските фирми ще трябва да зачитат и защитават неприкосновеността на личния живот на потребителите, като най-малко: не осъществяват телефонни повиквания в периода от 20:00 до 7:00 ч., както и в почивни и празнични дни; не осъществяват контакт във връзка със или по повод на вземането с лица, срещу които то не е прехвърлено; не поставят уведомления и информация за дълга на потребителя под всякаква форма на обществени места.
Купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити, осигуряват възможност на длъжника да посети техен офис по своя инициатива, пише в проекта на закон.
Предложение на Мартин Димитров, което предвиждаше в обхвата на закона да попаднат и т. нар. бързи кредити, не получи одобрение от бюджетната комисия, тъй като според становище на представители на Българската народна банка за подобна редакция е нужно прецизиране на текстовете в самия законопроект. От централната банка посочиха, че по принцип не са против разширяването на обхвата на закона, ако текстовете бъдат прецизирани, предаде БТА.
От своя страна Димитров посочи, че досега не е получил убедителен отговор защо бързите кредити не попадат в този закон, което го кара да смята, че има интерес този вид вземания да не бъдат включени.
Председателят на бюджетната комисия Делян Добрев отвърна, че настоящото заседание на комисията разглежда дейността на колекторски фирми, а не вменяването на задължение на БНБ да извършва контрол над дружествата за бързи кредити.
Преди членовете на комисията да отхвърлят предложението на Димитров, стана известно, че той евентуално ще внесе прецизирани текстове, които включват бързите кредити, които да бъдат подложени на гласуване в пленарна зала от Народното събрание.
По време на заседанието бяха одобрени промени, внесени между първо и второ четене от председателя на бюджетната комисия Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, които позволяват на лицата, обслужващи кредити, лицензирани и от Българската народна банка, да могат да включват в предмета си на дейност и да извършва друга търговска дейност, включително в случаите, когато от свое име и за своя сметка придобива вземания по необслужвани кредити, предоставени от кредитна институция. Мотивите на вносителя са, че предложеното ограничение в първоначалния вариант на законопроекта би затруднило съществено дейността на купувачите на кредити, тъй като те ще бъдат принудени да оперират чрез различни дружества при обслужването на „смесени“ портфейли, съдържащи кредити от кредитни институции и кредити от небанкови финансови институции.
Комисията прие и допълнение, внесено от Снежанка Траянска, което разширява информацията за размера и вида на задължението по прехвърлените вземания, която се изпраща до кредитополучавателя от купувача на кредита.
Сред другите одобрени предложения на Добрев, внесени между първо и второ четене, бе редакция, която дава права на достъп на купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити, достъп до информацията в централния кредитен регистър на БНБ.
Сред приетите предложения беше гласувано и отпадане на промени в Закона за частните съдебни изпълнители, които предвиждаха възможност на частните съдебни изпълнители да действат като търговци по събиране на вземания. Предложенията за това бяха две – от Делян Добрев и от Цончо, Ганев, Димо Дренчев и Георги Хрисимиров от „Възраждане“.
С проекта на Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити (ЗЛОККК) се въвеждат изискванията на Директива (ЕС) 2021/2167 на Европейския парламент и на Съвета относно лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити и за изменение на директиви 2008/48/ЕО и 2014/17/ЕС (Директива (ЕС) 2021/2167.
Източник: https://www.mediapool.bg/