Приетите на първо гласуване законопроекти за изборните правила са противоречиви в своите разпоредби. След като изтече срокът за предложения между първо и второ четене, ще се търси най-доброто - трябва да се повиши доверието в изборния процес, и да се види дали проблемите са в Изборния кодекс, или са извън него. Важно е и да покажем, че пътя не е веднага да се ходи на избори, а да се покаже, че има приемливи правила без радикални промени за всички участници в този процес.
Това каза председателят на Народното събрание Наталия Киселова преди кръгла маса за изборните правила.
Относно предстоящото произнасяне на Конституционния съд по повод промените в изборния кодекс, Киселова коментира, че решенията на съда са задължителни за всички - и за ЦИК, и за НС. "А там, където има констатирани нарушения, се надявам със сътрудничеството на ЦИК да бъде отстранено в срока за предложения, ако проблемите са в ИК", допълни Киселова.
Изборите винаги са изход, така че няма драма в това, проблемът е ако има нарушения на ИК, те да бъдат предотвратени. Но е важно да се изясни дали проблемът е в хората, които прилагат Кодекса, или на нормите в самия него, допълни още председателят на НС. По думите й проблемите са по-скоро в прилагането на Кодекса, в хората. "И може би трябва да се помисли за повишаването на качествата на хората, които са членове на СИК, защото се видя, че има и чести смени в последния момент, дори и в изборния ден. Тези неща трябва да се предвидят, и да има по-малко субективни фактори, които да влияят на изборния процес", каза още Киселова
trud.bg