Британските власти, решавайки проблема със строгите икономии на фона на лошата икономическа ситуация в страната, решиха да използват идеята, предложена за Съединените щати от Мъск, и планират да анулират кредитните карти на хиляди държавни служители. Освен това се очаква голямо намаление в страната. Лондон иска да закрие или обедини повече от 300 отдела и агенции, за да спести пари, съобщава Financial Times.
Министърът на кабинета Пат Макфадън е изпратил писмо до службите в Уайтхол, в което изисква от тях да обосноват съществуването на всяка кванго - квазиавтономна неправителствена организация - на която в момента се възлагат решения, с цел да се закрият излишните агенции и да се върне отговорността за решенията на място.
Според правителствени служители той се очаква скоро да обяви първите цели, които ще бъдат премахнати.
„Предприемаме действия, за да гарантираме, че решенията от национално значение, които засягат всички в тази страна, се вземат от тези, които са били избрани да го правят“, заяви Макфадън в неделя.
Това е последният ход в програмата на правителството за преструктуриране на държавата с цел подобряване на нейната ефективност в отговор на загрижеността на сър Киър Стармър относно способността на Уайтхол да изпълнява петте си основни мисии.
Някои органи на бюджетна издръжка вече се преразглеждат. През февруари канцлерът Рейчъл Рийвс обяви, че ще бъде извършен одит на около 130-те британски регулаторни органа с цел те да бъдат пренасочени към стимулиране на растежа. Тя уведоми, че ще разгледа въпроса дали някои от тях трябва да бъдат премахнати.
Оттогава Регулаторът на платежните системи е единственият регулатор, който беше премахнат, като дейността му беше обединена с Органа за финансово поведение.
Миналият месец обаче стана ясно, че министрите възнамеряват да преразгледат по-широка категория независими органи, когато Стармър обяви, че NHS England, най-големият в света quango, ще бъде премахнат, а функциите му ще бъдат върнати в Министерството на здравеопазването и социалните грижи.
Стармър заяви, че премахването на организацията, в която работят повече от 15 000 служители, ще върне NHS „в центъра на правителството“ и ще я върне към „демократичен контрол“, като същевременно ще я освободи, за да се „съсредоточи върху пациентите“ и да намали списъците на чакащите.
В рамките на последния преглед ще бъдат премахнати кванговете, за които е установено, че дублират дейности, извършвани на други места в правителството, за да се намали бюрокрацията и да се спестят средства, а тези с големи политически функции ще бъдат обединени обратно в министерства, така че да попаднат под контрола на министрите.
Длъжностни лица заявиха, че независимите органи, които имат истинска нужда да останат независими от министрите - защото контролират правителството или защитават върховенството на закона - ще бъдат освободени.
Ще бъде въведена по-ясна отчетност за квангата, които останат след прегледа, като съответните министри и постоянни секретари, както и секретарят на кабинета, ще носят отговорност за дейността им. За осъществяването на тези реформи може да е необходимо законодателство.
Миналата есен Саймън Хоаре, председател на комисията по публична администрация и конституционни въпроси към Общото събрание на британските депутати, заяви пред Financial Times, че в Обединеното кралство липсва отчетност и някои от тях са се превърнали в „закон за самите себе си“.
Той също така се оплака, че длъжностните лица не са в състояние да потвърдят точния брой на действащите квангове. При последния одит преди четири години бяха регистрирани 295 такива органи.
В него бяха регистрирани 38 изпълнителни агенции, включително корпоративният регистър Companies House и Агенцията за лицензиране на водачи и превозни средства; 237 публични организации, които не са от министерствата, като Агенцията по околна среда и Британския съвет; както и 20 отдела, които не са от министерствата, като Кралската прокуратура и Агенцията за хранителни стандарти.
trud.bg