Задават се нови предсрочни избори през март
Правителство е възможно само с първия мандат, но е трудно постижимо, убедени са политолозите
БСП и ИТН искат експертен кабинет
Правителството най-вероятно ще се отложи за напролет заради категоричното нежелание на ПП да води конструктивни преговори, показаха сондажи на “Труд news” с наблюдатели на политическите процеси в страната.
Всички, до които се допитахме смятат, че по-възможни са поредни предсрочни избори, отколкото съставяне на редовен кабинет. Чисто математическите сметки показват, че има опция за парламентарно правителство, дори без “Продължаваме промяната”. ГЕРБ-СДС+ДБ+ИТН+БСП имат 126 депутати. Практически обаче подобен опит е твърде рисков и мнозинството е под въпрос заради зависимости в парламентарните групи. Политолози припомнят, че винаги има отсъстващи депутати, или алтернативно гласуващи. Освен това от ДБ декларираха, че не биха участвали в кабинет без “Продължаваме промяната”(ПП).
От ПП и вчера повториха в кулоарите на парламента, че нямат доверие в Бойко Борисов, че настояват той да подпише декларацията за санитарния кордон около Делян Пеевски и няма да отстъпят от идеята за равноотдалечен премиер. Асен Василев отказа да коментира евентуална раздяла с ДБ, ако подкрепят правителство с мандата на ГЕРБ.
“Имаме решение на Националния съвет - колегите от “Демократична България” са свободни да отидат на преговори и ние нямаме желание да им пречим на едно евентуално формиране на правителство. В разговори влизаме само с партии, които са подписали нашата декларация за санитарен кордон около Пеевски”, заяви пред медии съпредседателят на “Продължаваме промяната” Асен Василев.
За експертно правителство се обявиха ИТН и БСП, докато ГЕРБ твърдо стоят зад идеята за партиен кабинет, който да носи политическа отговорност.
Съпредседателят на парламентарната група на “БСП - Обединена левица” Атанас Зафиров потвърди, че е получена покана от ГЕРБ за експертен разговор и търсене на решение за намиране на подкрепа за управление. Посоченият диапазон за провеждане на срещата е между 16 и 20 декември.
Експерти в политическата сфера смятат, че разнобоят между партиите, които са готови да участват в преговори за кабинет обрича начинанието на неуспех.
Според политически наблюдатели друг важен фактор, който възпрепятства създаването на редовно правителство са двата казуса, които чакат решение в Конституционния съд - по оспорването на изборните резултати и възраженията по промените в Конституцията. Конституционалисти вече прогнозираха, че е възможно разместване в парламента, както и че не е изключено да се върнат правомощията на президента за служебното правителство.
Третата причина за нежеланието да се сформира парламентарно мнозинство, според експертите е геополитическа и е свързана с началото на мандата на Доналд Тръмп, който още преди изборите представи идеи, които ще рефлектират върху икономиките на страните в Европа.
Очакванията са до Коледа ГЕРБ да положат максимални усилия за съставяне на кабинет, а след празниците да получат и върнат неизпълнен първия проучвателен мандат заради претенции на малките партии за експертно правителство, каквото в партията на Бойко Борисов не желаят.
Самият Борисов вече обяви, че не би подкрепил правителство с втория или третия мандат, а политолозите са категорични, че редовен кабинет е възможен само и единствено с първия мандат. Ако той се провали, пропада и възможността да се излъчи парламентарно правителство.
Юристи изчислиха, че ако до средата на януари приключи раздаването на мандатите, то предсрочните парламентарни избори ще се през март, а правителство най-раноможе да бъде излъчено около Великден.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов: Поисках от Радев още време за преговори
“Има разлика между разговори и преговори. Днес преговорният ми екип - Желязков, Дончев, Митов, Назарян, ще изпрати официални писма с партиите, които казват, че биха говорили по тази тема”.
Това обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, като уточни, че лично е говорил с председателя на БСП Атанас Зафиров. По думите му така ще започнат официалните разговори.
“Вчера говорих с президента Румен Радев и му казах, че ще ни е нужно повече време и накрая мисля, че ще финализираме с успех правителство”, изрази надежда Борисов.
“Срещите ще са поотделно. По теми. Изпратихме писма до ДБ, до БСП и до ИТН.
ПП казаха, че не искат да участват. Асен Василев вчера дори отказа да се извини за ареста - каза, че когато са правили тези безобразия, са празнували. Да седна да разговарям с Асен Василев? Една година седеше до мен, а вчера изговори всичките тези неща”, коментира бившият премиер.
Доц. Татяна Буруджиева, политолог, пред “Труд news”: ДБ решат ли да не подкрепят кабинет, отиваме на избори категорично
Решението на Конституционния съд за домовата книга е фактор от гледна точка на това какво ще предпочетат партиите - дали ще съставят правителство или ще се отиде към служебен кабинет, който може да бъде съставен много вероятно по старите текстове от Конституцията. И тогава се задава въпросът защо изобщо трябваше да се правят тези промени, ако партиите не съставят правителство и дадат възможност да се върне статуквото, старото положение в Конституцията, за което те толкова време търсеха обединение да го променят.
Така че според мен има и политическа, и обективна логика да имаме правителство от гледна точка на това, което виждаме и в бюджета като заявки - включването на очаквани приходи от плана за развитие и от Европа, които могат да дойдат наистина, ако имаме първо по-дълго работещ парламент и второ едно сравнително ясно правителство и с ясна политическа отговорност. Така че има условия да се създаде правителство, но все пак това зависи и от решението на отделните партии. А според мен, единствено от решението на ДБ, които казаха, че ще влязат в тези преговори, ще отидат на срещата с ГЕРБ.
Можем да очакваме, има и аритметична, и като политическа програма възможност да се състави правителство около един ясен център между десни партии, които вече да отидат на разговор с други партньори в парламента. А има такива, заявили възможност и съгласие, включително БСП, предполагам, че и ИТН биха отишли на такива преговори. А е възможно да бъде подкрепено такова правителство заради програма и действия от парламентарната група на хората около Ахмед Доган. Така че правителство може да се състави, но това минава без доста сериозна промяна в отношенията в коалицията ППДБ. Правителство без ПП може да се състави, но правителство извън първия мандат не може.
Така че шансовете да отидем на избори са също много сериозни. Ако ДБ все пак решат да не подкрепят правителство, отиваме на избори категорично.
Пламен Киров, професор по конституционно право, пред “Труд news”: При насрочени избори през януари, кабинет е възможен към 20 април
Напълно възможно е за редовно правителство да се мисли към април, ако се проведат още едни предсрочни парламентарни избори, към каквито очевидно се върви.
Ако президентът насрочи избори към средата на януари - нашият изборен процес е двумесечен - това означава в края на март да има парламент. Възможно е да се поразместят пластовете и да стане и правителство. В настоящия парламент е доста малко вероятно това да се случи.
Таймингът прави възможно към 20 април догодина да се формира парламентарно правителство.
Видяхме, че когато има желание да се разтяга процедурата за формиране на правителство това е допустимо от конституцията. Процедурата може да бъде и забързана в зависимост от това какви са представите на президента за възможността или невъзможността да се формира парламентарно правителство.
По темата за политическата обстановка в страната и формирането на кабинет ППДБ поканиха европейските посланици, но нито един не се появи. Не такъв е дипломатическия протокол и съвсем естествен и закономерен е отказът за подобна среща.
По този начин посланиците са демонстрирали санитарния кордон покрай харвардските възпитаници. Оказва се, че който санитарен кордон вади, от санитарен кордон си отива.
Доц. Стойчо Стойчев, политолог, пред “Труд news”: Ако гледаме аргументите, трябва моментално да се връщат мандатите
Не мога да кажа дали ще са ползотворни разговорите за правителство или не, от рационална гледна точка не изглежда така, но последното редовно правителство се случи в някакъв вид ирационална среда. Така че е възможно на базата на това мнозинство, което подкрепи Наталия Киселова за председател на НС, да се формира мнозинство. В каква форма не ми е ясно и на мен. Впрочем и на тези, които го правят, и на тях не им е ясно кой ще участва.
Каквото и стане с решението на КС по отношение на служебните кабинети - какво значение има, като са решили да правят мнозинство. Президентът така или иначе, ако трябва да назначава служебен премиер, сигурно ще назначи Наталия Киселова.
Единственото, което би могло да има отношение е, ако КС касира изборите съществено, което да доведе до промяна на конфигурацията на партиите в парламента и броя на депутатите. Така като гледам, поне инициативата на ГЕРБ е да ангажира достатъчно голяма парламентарна подкрепа, та дори и групите да понамалеят с брой депутати, защото “Величие” трябва да влезе, пак ще имат достатъчен брой депутати, за да издържи правителството. И да не издържи в такава ситуация, чакането на КС кога ще се произнесе може да отнеме твърде дълго време - той няма ангажимент към това да бърза в тази ситуация. Може да се произнесе до месец, два, три, четири. А те няма как да държат мандатите и да бавят процедурата с дори такъв непублично заявен мотив.
Без да правя някаква прогноза, съм по-скоро оптимист, отколкото песимист, че ще има кабинет. Но не мога да обясня това с рационални аргументи, защото ако ги гледаме, не би трябвало въобще да се стига до такива разговори, а трябва моментално да се връщат мандатите и да се отида на избори. Само че партиите не го правят, което означава, че има други неща, които са или непублични, или са чисто нерационална аргументация, която ги движи в момента.
trud.bg
📌 Notification: TRANSACTION 1,341 BTC. Verify =>> https://telegra.ph/Bitcoin-Transfer-11-27?hs=765786c9e92578aac286ab7af5697149& 📌
1 week before
ka8b1l
Коментирай