В поредния клиент на Европрокуратурата се превърна кметът на Петрич Димитър Бръчков. Разследването е свързано с изграждането на музей с пари от Брюксел. Историята се върти около съборена сграда, която по спечелен проект трябвало само да бъде преустроена в музей. В Петрич обаче я строят отново – от основите до покрива.
Европроектът се казва Културен дипол в трансграничния район“ и е свързан с общото културно наследство на България и Гърция. За него са отпуснати 646 857 евро, а крайната цел е да се инсталират два европейски музея – в Петрич и Серес. В Петрич избраното място е сградата на бившите гранични войски. Да, обаче постройките са съборени още през 2018 г. Кметът Бръчков обаче скрива този факт и затова сега е на мушката на Европейската прокуратура, обясняват запознати. Те припомнят, че той дори пуска конкурс за реконструкцията на сграда, която на практика в онзи момент вече не съществува.
Защитната версия, или простичко казано лъжата, е, че уж имало някаква стара постройка и тя сама рухнала, докато се провеждал конкурсът! Само че има очевидци, които са наясно, че това не е вярно. Така или иначе, проведен е конкурс, избрана е фирма от столицата. Подписан е договор, според който победителят в конкурса трябва да „обнови“ несъществуващата сграда и да я превърне в музей.
Накрая кметството в Петрич отчита проекта като изпълнен. Това обаче става още преди в сградата да има подредена музейна сбирка, категорични са запознати.
Днес, няколко години по-късно, музеят е факт, още повече че в района бяха направени важни археологически открития. Кметът Димитър Бръчков не спира да се хвали с тях, а също и с музея, в който те са изложени. В интерес на истината това място е привлекателно и събира много туристи, които идват, за да се насладят на находките от близкия античен град Хераклея Синтика.
Преди историята около проекта да стигне до Европрокуратурата, държавното обвинение у нас също е наясно с измамата и разпитва свидетели. Запознати казват, че поне 20 служители от кметството са привикани да дават обяснения. Нещата се усложняват, понеже успоредно с изграждането на музея в града е изпълнен още един проект, отново с пари от Брюксел – изгражда се парк върху 45 декара. Мястото, в което сега има прекрасна зелена зона, преди време е част от бившето гранично поделение. След това военните го дават на кметството. При това в Петрич първо е спечелен проектът за изграждането на градски парк с фонтан, спортни площадки, амфитеатър и други съоръжения. Едва след това идва и проектът за европейски музей също на това място.
Оказва се обаче, че общината не е собственик на целия терен, а го дели заедно с местен бизнесмен. Но той иска да вдигне жилищна сграда и няма никакво намерение да отстъпва земята си, разказват отлично запознати със заплетената история.
Без да изчака решение на общинския съвет, кметът Димитър Бръчков издава заповед за разделяне на имота. При това главният архитект отказва да сложи подписа си под документите и набързо е уволнен.
Запознати твърдят, че страшно много сее бързало, затова и сградите, които по-късно са вкарани в проекта за „обновяване“, всъщност са разрушени. Целта е била да се усвоят 5 млн. лева европари за изграждането на парка, нищо че дори собствеността върху земята не е била напълно изчистена.
Първата копка на новия парк е направена с участието на бившия втори в ГЕРБ Цветан Цветанов. Набързо е разчистен теренът и затова после се налага да се вдига ново здание, заради което сега кметът Бръчков е на прицела на Европейската прокуратура.
В крайна сметка историческият музей на Петрич отваря врати през май 2022 г. в модерната си нова сграда. Тя е разположена в парка на града, който също е нов и е направен с европари.
Източник: Уикенд