Петер Сиярто: Брюксел се е объркал, Европа до голяма степен е загубила значението си както на световната сцена

https://crimes.bg/po-sveta/peter-siyarto-bryuksel-se-e-obarkal-evropa-do-golyama-stepen-e-zagubila-znachenieto-si-kakto-na-svetovnata-scena/159243 Crimes.bg
Петер Сиярто: Брюксел се е объркал, Европа до голяма степен е загубила значението си както на световната сцена

Смятам Доналд Тръмп за истински патриот. За него страната и нацията са най-важни. В това отношение ние много го уважаваме. Защото когато той казва – Америка на първо място, ние се чувстваме свободни да кажем първо Унгария. Това заяви министърът на външните работи и външната търговия на Унгария Петер Сиярто в ексклузивно интервю за сръбския вестник„Политика“.

"Днес ние, Европейският съюз, се нуждаем от Западните Балкани повече, отколкото Западните Балкани се нуждаят от членство в ЕС. Защото ЕС беше изправен пред много предизвикателства и един от начините, може би най-лесният изход от тази негативна тенденция е да приемем държави, които носят амбиция, енергия, свежест, нова вълна, сила и всичко това може да дойде от Балканите. Толкова е очевидно. Никой не трябва го да поставя под въпрос. Ето моето мнение относно това, което сме чували многократно през последните години - че присъединяването трябва да бъде процедура, основана на заслуги. Има ли някой, нормален човек, който да каже, че Украйна е в по-добра позиция от която и да е страна на Западните Балкани? Хайде, това е шега.", каза Сиярто.

Той подчерта, че ключова и критична област на сътрудничеството между Сърбия и Унгария е енергетиката, защото войната в Украйна ги поставя пред много трудни предизвикателства:

"Не всички държави от нашето съседство се показаха като надеждни транзитни страни, не всички държави показаха солидарност с нас. Така че укрепването на енергийното сътрудничество между Сърбия и Унгария, е от решаващо значение и за двете. Ето защо считам за голям напредък, че постигнахме споразумение за изграждането на нов тръбопровод, който ще доставя петрол до Сърбия през Унгария. С този тръбопровод можем да създадем ситуация, в която, когато става въпрос за нефт и газ, ние зависим само един от друг, когато става дума за съседство. Ние ще можем да закупим целия си вносен газ през Сърбия, а вие можете да закупите целия си вносен петрол през Унгария... необходим за бизнеса на страната. 2028 г. е реалистична дата този тръбопровод да влезе в пълна експлоатация."

По отношение на присъдата Милорад Додик, президент на Република Сръбска, Петер Сиярто каза:

"Смятам, че това, което европейското ръководство прави спрямо президента Додик, е много опасно, защото техният подход много ясно осветява подхода им към целите Западни Балкани. Те не зачитат волята на хората тук. Президентът Додик не получи поста си на лотарията, а на изборите. Затова сръбският народ, народът на Република Сръбска иска той да бъде техен лидер и всички трябва да го уважават. Президентът Вучич беше избран от сръбския народ в Сърбия, което трябва да се уважава. Волята на сръбския народ трябва да се уважава, както трябва да се уважава волята на всички хора в Западните Балкани. Това, което виждаме е, че много западноевропейци просто не се интересуват от волята на хората. Те искат да диктуват и ако не харесват някого заради неговия политически подход или каквото и да е, те се опитват да го елиминират, поставят го в списъка със санкции, искат да се отърват от него, финансират политически движения отвън... Мисля, че начинът, по който западноевропейците подхождат към президента Додик, е не само унижение за него, но и за народа на Република Сръбска. Този подход трябва да се промени, докато нашият подход се основава на уважение. Моята позиция е, че не трябва да говорим за лидерите на Западните Балкани, а трябва да говорим с тях. Ако тази промяна не се случи, не виждам светло бъдеще за това сътрудничество."

Унгарският министър коментира и протестите срещу премиера Виктор Орбан и сръбския президент Александър Вучич. Според него идването на Тръмп на власт е породило тревога в Брюксел, а "либералният мейнстрийм се опитва да засили позициите си в Европа, след като е изгонен от САЩ".

"Те се опитват да атакуват и елиминират всички тези правителства, които се застъпват за патриотичен подход и които са против идеологията на "вълците". Г-н Фицо в Словакия, г-н Вучич в Сърбия и г-н Орбан в Унгария са лидери и ключови фигури на патриотичните движения в Европа, на ръководни позиции. И следователно, ако тези политически лидери бъдат постепенно премахнати, либералният мейнстрийм може да превземе цяла Европа. Ние сме голяма пречка за тях и те се опитват да се отърват от нас. Затова правят тези събирания в Сърбия, Унгария, Словакия. Те изглеждат еднакво, използват същата методология, същото оборудване, правят едни и същи неща. Мисля, че това е добре оркестрирана и ръководена отвън организация на митинги срещу нашите правителства. Хубавото е, че бъдещето на страната се решава не само от протестиращите, а от всички хора", заяви Сиярто и добави:

"Патриотизмът е подход, който сега възвръща своята свобода, вървейки срещу идеологията на „вълците“ и срещу глобалната диктатура на либералния мейнстрийм, което ние силно приветстваме. Затова съм много щастлив, че президентът Тръмп встъпи в длъжност. Това, което ни прави по-малко щастливи, е поведението на Европейския съюз. ЕС е парализиран, европейските институции се държат абсолютно неадекватно. Те страдат от тръмпофобия, вместо да преговарят с него. Президентът Тръмп е страхотен в много неща, не на последно място в сключването на сделки. Ще бъде лесно да се намери начин да се споразумеем с него, но европейските лидери в Брюксел показват, че не са в състояние да го направят."

Сиярто вярва, че светът се движи към многополярност, без никакво съмнение, а лошото е, че Европа не е важен полюс:

"Мисля, че има очевидна причина за това: Брюксел напълно се е объркал. Преди Европейският съюз беше главният актьор на глобалната политика, но вече не е така, защото Европейската комисия със своя прекалено идеологизиран подход изолира Европа. Тя беше важен играч в глобалната икономика и световната търговия, но поради своята прекалено политизирана и свръхидеологическа позиция това вече не е така. Освен това Европа някога е имала много стабилна основа за икономически растеж, комбинирайки западни технологии с лесно достъпни, сравнително евтини източни енергийни източници. Това също вече не е така. Европейската комисия и Брюксел тотално се объркаха. Европа до голяма степен е загубила значението си както на световната политическа, така и на световната икономическа сцена. И беше показано, че когато става въпрос за мирни преговори за Украйна, Европа няма място на масата."

Унгарският външен министър твърди, че през последните месеци се натрупва "военна психоза".

"Откакто беше избран президентът Тръмп, ЕС се опитва да удължи войната, за съжаление. Защото разбират, че политическата стратегия, която следваха или изпълняваха през последните три години, се провали напълно. Това нанесе щети на Европа, но не във философско измерение, а по осезаем начин за всички европейци. И това, когато става въпрос за висока инфлация, високи цени на енергията, цените на храните... Очевидно е, че това е резултат от лоша стратегия. И ако сега признаят, че са следвали лоша стратегия, ще бъдат попитани: "Защо?". Тогава ще бъде поставен въпросът за отговорността, за политическата и други видове отговорност. Вярвам, че тези европейски лидери разбират това: колкото по-дълго продължава войната, толкова по-късно въпросът за тяхната отговорност ще се появи на масата", допълни Сиярто.

Той смята, че проблемът е по-дълбок от това кои са сегашните лидери на ЕС: "Проблемът е, че дебатът за бъдещата структура на ЕС в момента е много небалансиран. В момента има дебат дали ЕС трябва да бъде супердържава, като империя, или трябва да бъде интеграция на суверенни държави. И сега има голям натиск върху тези, които застъпват втория вариант, като нас. Най-големият проблем е, че европейските институции като структура не могат да се справят с предизвикателствата. Затова тези времена, когато има предизвикателства, показват много ясно, че имаме нужда от личности, от лидери, които могат да вземат решения по сложни въпроси, защото институциите не могат да направят това."

"Ние сме на власт от 15 години и през тези 15 години ни стана ясно, че Брюксел просто не може да възприеме, че едно дясно, патриотично правителство може да бъде успешно. Това е смисълът. Ние определено не представляваме мейнстрийма, ние сме силно критикувани от мейнстрийма, но сме успешни. Това е напълно несмилаемо за Брюксел, защото в Брюксел смятат, че либералният мейнстрийм е единственият успешен път напред към прогреса. И фактът, че има правителство, което открито отрича тази идеология и все още е успешно, е много ясен знак, че това, което Брюксел казва, просто не е вярно. Следователно либералното течение не е единственият успешен идеологически подход... Консерватизмът, патриотизмът, дясната, християнският тип демокрация също могат да бъдат успешни, което те отричат", каза още той.

trud.bg

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.