Марин льо Пен напусна бясна среща с Барние, заплаши да свали правителството

https://crimes.bg/po-sveta/marin-lyo-pen-napusna-byasna-sreshta-s-barnie-zaplashi-da-svali-pravitelstvoto/148406 Crimes.bg
Марин льо Пен напусна бясна среща с Барние, заплаши да свали правителството

Марин льо Пен отправи заплаха да свали правителството на малцинството във Франция, след като не успя да спечели отстъпки от министър-председателя Мишел Барние.

Лидерът на "Националния фронт" напусна среща с консервативния лидер на центристко-консервативната коалиция, заявявайки, че не е отстъпил пред нито едно от нейните искания за облекчаване на тежестта върху по-бедните домакинства в проектобюджета за 2025 г.

Миналата седмица 56-годишната Льо Пен сложи край на мълчаливата подкрепа на своята твърдо дясна партия за правителството и заплаши, че ако не бъдат направени отстъпки, тя може да се присъедини към левия вот на недоверие, който може да го свали.

„Моята позиция не се е променила“, каза Льо Пен, напускайки хотел Matignon, имението на премиера в Париж. „И не само..., изглежда, че тази на министър-председателя обаче се е променила.“

Попитана дали "Националния фронт" ще подкрепи вот на недоверие, тя каза: „Разбира се“.

Барние призна, че правителството му е застрашено от колапс, ако твърдата десница се присъедини към левицата в това, което той нарича „коалиция от противоположности“ срещу неговата администрация на малцинството, която той събра, след като президентът Макрон го назначи след неубедителните парламентарни избори през лятото.

Той твърди, че френският народ не иска повече политически хаос и неуспех в справянето с кризата заради големия бюджетен дефицит, който се очаква да достигне 6% от БВП тази година.

Неговите министри издигат призрака на финансова криза в „гръцки стил“, ако пазарите не могат да бъдат убедени, че правителството може да постави икономиката под контрол с плана си за икономии от 60 милиарда евро в бюджета за следващата година.

Финансовите пазари реагираха на провала на преговорите Льо Пен-Барние, като увеличиха премията, която инвеститорите изискват, за да държат френски облигации пред германските, до върхове, невиждани от повече от десетилетие.

Льо Пен каза, че все още има време Барние да отмени данъците върху електроенергията и други бюджетни позиции, но тя няма да се поколебае да гласува против правителството, ако той затвърди позицията си. Сътрудниците на Барние казаха, че разговорите са били „конструктивни, учтиви и откровени“.

Той разгневи опозицията с плановете си да прокара бюджета чрез конституционен инструмент, който би заобиколил гласуването в парламента. Барние покани Льо Пен на разговори в опит да успокои гнева й от това, което тя смята за липса на уважение към нейното движение, което се радва на подкрепата на около една трета от електората.

Льо Пен промени позицията си и заплаши да свали правителството след искането от страна на съда да й бъде забранено да заема публични длъжности, ако бъде осъдена за незаконно източване на повече от 4 милиона евро от европейски парламентарни фондове за финансиране на партията си. Присъдата в процеса срещу нея, заедно с 24-ма сътрудници, трябва да бъде произнесена през януари.

Гласовете на 124-те депутати на Льо Пен, най-голямата отделна партия в парламента, и комбинираните 192-ма депутати от левите партии биха могли да свалят правителството, което се състои от центристите на Макрон и консервативната Републиканска партия.

След като спечели най-голямата част от гласовете и лиши Макрон от шанс за управление, доминираният от радикали "Националния фронт" се надява и да принуди президента да подаде оставка.

Не се допускат парламентарни избори преди следващия юни, така че президентът ще бъде принуден, в случай на крах, да избере друга фигура, която да състави правителство на малцинството, или да поиска от 73-годишния Барние да избере друг екип.

Премиерът, който се пенсионира, след като договори сделката на ЕС за Брекзит с Великобритания, отхвърли заплахата на Льо Пен, като каза, че е знаел от самото начало, че правителството му може да бъде краткотрайно. Неговите помощници предположиха, че Льо Пен блъфира, за да получи това, което иска, и че тя е знаела, че френските избиратели ще я обвинят за създаването на хаос.

Льо Пен, която два пъти е на второ място след Макрон на президентските избори, е ядосана от процеса срещу нея и е разочарована от изключването на. "Националния фронт" от Барние, докато той преговаряше за бюджетни отстъпки с други противници.

Твърди се също, че тя е обезпокоена от амбициите на Джордан Бардела, 29-годишното й протеже, което тя назначи за председател на партията си.

Тя може да прецени, че моментът е подходящ да играе пред основната си публика като разрушителен аутсайдер, казнат някои анализатори

„Няма какво да губим“, каза сътрудник на Льо Пен пред Le Monde.

Анкета през уикенда в Le Journal du Dimanche показа 53% обществена подкрепа за свалянето на правителството при вот на доверие. Заместниците на Льо Пен говориха за перспективите това да се случи, като казаха, че Макрон трябва да признае провала си и да подаде оставка от президентския пост, ако гласуването продължи. Въпреки това, президентът, сведен до ролята на зрител във всичко, освен външната и отбранителната политика, каза миналата седмица по време на пътуване до Бразилия, че е уверен, че Барние ще оцелее.

trud.bg

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.