Делото за убийствата срещу Васил Божков пътува 3 месеца в Съдебната палата

https://crimes.bg/vodeshha-tema/deloto-za-ubiystvata-sreshtu-vasil-bozhkov-patuva-3-meseca-v-sadebnata-palata-3/161275 Crimes.bg
Делото за убийствата срещу Васил Божков пътува 3 месеца в Съдебната палата

Криминалното дело срещу хазартния бос Васил Божков, с обвинения в подбудителство към убийства и опит за изнасилване, вече е стигнало до прокуратурата.

„Пътуването“ на съдебните документи отне цели три месеца – за толкова бе изминато разстоянието от съда до държавното обвинение и то при положение, че двете институции се намират в една и съща сграда – Съдебната палата. Сега на ход е прокуратурата, която трябва да отстрани пропуските и отново да внесе обвинителния акт. 

Хронология на бавното правосъдие
Софийският градски съд върна делото на прокуратурата заради процесуални нарушения на 26 януари. Тогава съдът заяви, че производството по отношение на някои от обвиняемите не е било надлежно прекратено, а постановленията не са били правилно връчени, което нарушава правото на обжалване на подсъдимите.

По това дело Божков е обвинен в опит за изнасилване на бившата шефка на Комисията по хазарта Мария Филипова, както и в подбудителство към убийствата на конкурентите си в бранша Йордан Динов и Манол Велев. Заедно с него подсъдим е и Николай Станков, обвинен за стрелбата срещу Динов. 

Черепа е подсъдим и за подготовка за покушение срещу Бойка Стоянова, което е сред най-слабо познатите обвинения в мащабното разследване. Бойка Стоянова е била близка на покойния бизнесмен и оръжеен търговец Младен Мутафчийски, починал през 2013 г. Историята за подготвяното ѝ убийство е разказана от Константин Бухлев – осъден за убийството на диджей Теди във Варна и свидетел на прокуратурата, който твърди, че Божков му предложил задачата през юни 2014 г. Мотивите му не стават ясни от върнатия обвинителен акт и предстои да бъдат изяснени в новия.

Черепа не може да пътува, но делото му - да
Докато така нареченото „криминално“ дело пътуваше между институциите, съдът премахна забраната на Божков за пътуване в чужбина по „хазартното“ му дело. Съдът се позова на това, че той не е бил причина за отлагане на делата и винаги се е явявал в съда. Юристи обясниха, че така в един момент мерките срещу Черепа са били висящи, тъй като прокуратурата не е можела да действа по нито едно от двете дела.

Държавното обвинение обаче обжалва впоследствие и Софийския апелативен съд отмени това решение, подчертавайки, че Божков е екстрадиран в България, а не се е върнал по своя воля и освен това е подсъдим за тежки умишлени престъпления, за които се предвижда лишаване от свобода над 5 години, и че все още съществува реална опасност да се укрие. Решението е окончателно.

Процесът за убийството на Йордан Динов зацикли втори път при същия съдия
Междувременно стана ясно, че „пътуващото“ дело, част от което е убийството на Йордан Динов, попада за втори път при един и същи съдия – Петър Стоицев. 

Това е вторият опит за съдебно дело за убийството на Динов – този път с подбудител. Първият път, въпреки солидните свидетелски показания, пред съда застава единствено соченият за физически извършител Николай Станков-Дългия. Прави впечатление обаче, че и първият опит минава през същия съдия – Петър Стоицев, което е рядко срещано при случайното разпределение на дела. Вероятността Стоицев да се падне председател на съдебния състав два пъти по дело, свързано със същото убийство, е около 1 към 40. 

Според обвинителния акт Йордан Динов е бил предупреждаван от Божков да спре да работи и притискан от контролирани от него държавни и полицейски служители. Още през 2012 г. свидетели веднага посочват конкуренцията с „Еврофутбол“ като вероятен мотив за покушението срещу Динов. 
Справка с първото дело в Софийския градски съд от 2018 г., показва дългия и протяжен път на процеса под ръководството на съдия Стоицев.

Първо отнема 6 години на прокуратурата да внесе обвинителния акт в съда, а  самото насрочване на процеса по неясни причини се случва в продължение на 5 месеца. Случват  се и сериозни процесуални грешки – например роднините на Динов  първоначално не са допуснати като граждански ищци, което допълнително забавя делото. Стартът му е чак през октомври 2019 г., но до разпити на свидетели в залата така и не се стига. 

През май 2020 г. делото е изискано от Специализираната прокуратура с писмо и дни по-късно изцяло е прекратено от съдия Петър Стоицев.  
Случаят „Йордан Динов“ отново попада във фокуса на съда през май 2024 г., когато е внесен нов обвинителен акт и е образувано новото дело. То имаше четири разпоредителни заседания, пътува 3 месеца обратно към прокуратурата и 1 година по-късно, съдбата му остава неясна. 

И в двата случая обаче прави впечатление бавния ход на делото, протакането, процедурните нарушения и в крайна сметка връщането или прекратяването на процеса. 
Източник: blitz.bg
 

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.