И НАП погна Васил Божков

https://crimes.bg/analizi/i-nap-pogna-vasil-bozhkov/42707 Crimes.bg
И НАП погна Васил Божков

Националната агенция за приходите става поредната държавна структура, която започва активна работа по случая „Васил Божков“ и неговия хазартен бизнес.

Приходната агенция е наложила запори върху дялове на свързани с Божков две компании, съобщи „Капитал“. Справка по партиди на компании на Божков в Търговския регистър показва, че на 6 февруари данъчните са наложили запори върху дялове на поне две негови компании, чрез които се държат контролните пакети в „Ню геймс“ (организаторът на „Национална лотария“), „Евробет“ (което притежава конкурентната „Лотария България“ и предлага онлайн числови игри), а също и дружеството – собственик на самолета на Божков. Основанието е бланкетното – „предполагаеми публични вземания“. Това би трябвало да означава, че при проверка или ревизия НАП е открила потенциални данъчни нарушения, за които тепърва ще издава акт, като предварителната обезпечителна мярка има за цел да се запази имуществото, което евентуално би могло да бъде използвано, за да се погаси задължението към държавата.



Едната от компаниите, където данъчните са видели проблем, е „Вабо 2012“, в което едноличен собственик е Васил Божков. То е едно от множеството дружества, кръстени като акроним на имената на собственика си, но компанията е по-ключова, защото притежава контролния дял в бизнеса с талоните „Национална лотария“. Конкретно „Вабо 2012“ е собственик на 51% от „Лотария БГ“ (освен него 44% има дружество на братята Димитър и Милен Ганеви и 5% дружество на Георги Попов), а „Лотария БГ“ на свой ред е собственик на „Ню геймс“, което притежава лиценза за моментната лотария, която парламентът забрани със закон миналата седмица.

Освен това „Вабо 2012“ е собственик и на 84% от „Вабо 2017“. Тази компания има реално един-единствен актив – самолетът на Божков, Bombardier Global 5000 (twin jet). Ново летателно средство от този тип струва 40 млн. долара. В баланса на дружеството то е заведено на 50 млн. лв. Компанията обаче не печели особено от него, като го отдава на лизинг срещу едва 72 хил. лв. годишно на друга свързана компания – „АБВ 2014“, която реално оперира самолета.

Самото „Вабо 2012“ няма самостоятелна дейност и приходите му са почти изцяло от дивиденти, идващи от лотарийния бизнес и от време на време от продажби на дъщерни дружества. Така или иначе обаче дяловете му, съответно 43 272 018 във „Вабо 2017“ и 2550 в „Лотария“ БГ, са запорирани.

Втората компания, за която НАП е излязла с аналогично съобщение, изпратено към Агенцията по вписванията, е „Евробет партнърс“. Това е дружеството, което притежава 51% от „Евробет“, като останалите 49% са на гръцката Intralot, контролирана от Сократис Кокалис. „Евробет“ организира другата частна „Лотария България“, но по-голямата част от бизнеса й са числови игри, които не са обект на новата законова забрана.

В „Евробет партнърс“ Божков притежава 52% през „Диджитъл сървисиз“ и още 10% през „Сигуро“. По 10% имат още и дружества на другите обвинени за участие в престъпната му група Александър Тумпаров и Борис Бекяров, както и Елена Динева, за която самият Божков говореше като за „жена ми“ покрай претърсванията на офисите на компаниите и жилищата му от прокуратурата.

В другото голямо хазартно дружество на Божков – „Еврофутбол“, не се виждат действия на НАП, като обаче има проведено общо събрание да бъде освободен Тумпаров като управител. На негово място е назначен неизвестния в сектора Ангел Ангелов.

Новинарник24 припомня, че към момента е ясно, че Васил Божков е задържан в Обединените арабски емирства заедно със своя приближен Георги Попов. Тези дни се разбра, че искането за екстрадиция на Божков е преведено на арабски и се очаква до дни да бъде изпратено в ОАЕ. На Божков са повдигнати седем обвинения за ръководител на престъпна група, за принуда, за изнудване, за опит на подкуп на длъжностно лице, за подбудителство на престъпление по служба и още две деяния. Освен това е и разследван и за организирането и ръководенето на престъпна група, свързана с убийства, изнасилвания и принуди. На 10 февруари бе задържан обявеният за издирване приближен на Васил Божков бизнесмен Александър Тумпаров, на който му бе наложена гаранция от 1,5 млн. лева и в момента се лекува в болница заради влошено здравословно състояние.

На 20 декември миналата година Специализираната прокуратура обяви, че започва проверки на фирми на Васил Божков, свързани със залози у нас. Беше образувано досъдебно производство за престъпление, извършено през декември 2017 г. в София, посочиха тогава от държавното обвинение. Става въпрос за сигнал от Цветомир и Боян Найденови, който включва също така и данни за изнудване чрез принуда, придружено със заплаха за убийство или тежка телесна повреда.

През 2014 г. „Националната лотария“ не плати нито един лев данък, в резултат на „забравен текст“ в закона, според който, тези игри подлежат на облагане. През 2015 г. бе въведен данък 15% от оборота на дружествата с лиценз за извършване на лотарийни игри. Сигналът на Цветомир Найденов е, че от 2015 г. до момента, „Националната лотария“ не плаща дължимия по закон данък – 15%, а заплаща 20% такси от комисионни, което е задължение за друг вид хазартен лиценз. От прокуратурата и АДФИ обявиха, че държавната хазна е ощетена с над 500 млн. лева, като сумата най-вероятно ще нарасне.

Според изнесените обвинения от страна на Цветомир Найденов, ДКХ години наред е работела под пълното въздействие на Васил Божков, акционер в „Национална Лотария“ както и в Еврофутбол, Евробет, и др. Многократно са възпрепятствани множество оператори от издаване на хазартни лицензи в България (б.а. – такива са случаите с Betfair, Betstars, Novibet, и др.). Тази порочна практика трябва да бъде един път завинаги прекратена и държавата е необходимо да се намеси решително.

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.