Вълка вложил част от 150-милионния кредит в луксозни коли, държал ги при камионите за боклук

Според оперативни данни, след като в петък Румен Гайтански се е прибрал в България, два дни по-късно отново е напуснал страната в посока Гърция

https://crimes.bg/index.php/vodeshha-tema/valka-vlozhil-chast-ot-150-milionniya-kredit-v-luksozni-koli-darzhal-gi-pri-kamionite-za-bokluk-5/140495 Crimes.bg
Вълка вложил част от 150-милионния кредит в луксозни коли, държал ги при камионите за боклук

Според оперативни данни, след като в петък Румен Гайтански се е прибрал в България, два дни по-късно отново е напуснал страната в посока Гърция

Част от автопарка на Румен Гайтански - Вълка се съхранява при камионите на ВОЛФ и ДИТЦ. Доказателства по разследването показват, че тези луксозни автомобили са закупени с пари от близо 150-милионния кредит, отпуснат от ББР.

Според източници на "По света и у нас" съдът е дал разрешение да бъдат иззети 8 автомобила.

Три от тях - "Бугати", "Ролс Ройс" и "Мерцедес" са открити. Останалите 5 се издирват.

Тези 4 автомобила са собственост на ВОЛФ, установява се дали са купени със средства от кредита. 

За тях още няма съдебно разрешение да бъдат иззети.

Според оперативни данни, които БНТ е научила от свои източници, след като в петък Гайтански се е прибрал в България, два дни по-късно отново е напуснал страната в посока Гърция.

Засега разследващите не са успели да установят контакт нито с Вълка, нито с бившия банков шеф Мавродиев, съобщи БНР.

По информация на радиото Антикорупционната комисия работи по случая от месец. В рамките на разследването дотук е установено, че кредитът от 150 милиона лева е бил обезпечен от фирма, която е била закрита 8 дни след отпускането му е и досега не е бил върнат.

Парите са преминали през поредица от фирми, по-голямата част от които, пряко свързани с Румен Гайтански. 30 милиона от тях са отишли към банка, към която задължения е имал ТЕЦ-Варна, в който участие има почетният председател на ДПС Ахмед Доган.

Според източници на БНР са събрани достатъчно доказателства за повдигане на обвинения на Румен Гайтански и Стоян Мавродиев, но решението дали това да стане ще е на прокуратурата след приключване на действията по разследването.

 

Министър Карадимов за отпуснатия от ББР кредит: Бил е необезпечен

 

"Поради разследванията, които вървят и досъдебните производства, Българската банка за развитие (ББР) е предала цялата документация по кредитното досие на съответните служби. Тези пари са усвоявани 2019 г. по един много голям кредит от 150 млн. лв., който е практически необезпечен кредит", коментира служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов пред журналисти. "Обявяването на търг от страна на банката направи обществено ясно, че тези 150 млн. лв. са първо несъбираеми, второ - необезпечени. Ако до този момент това се знаеше под сурдинка, тогава стана ясно. Ако има някакъв проблем, той е към 2019 г., когато е отпуснат кредит от 150 млн. лв. без реално обезпечение", допълни той.

По думите му, когато новият надзорен съвет е влязъл в банката през 2022 г., е изискал пълна информация по този кредит и е направил анализ на действията, предприети от предишното ръководство, назначено от Кирил Петков като служебен министър на икономиката. "Няколко пъти публично заявих, че не са предприети никакви действия по този кредит въпреки публичните изявления, направени в аванс. Надзорният съвет изиска от управителния съвет подробен доклад, отчет и протокол за действия по часове и по дни за този кредит. Банката беше предприела изпълнение да назначи управител на фирмата "Роудуей" по закона за особените залози", посочи Карадимов, цитиран от bTV.

"След като мина една година и направихме рекапитулация на това изпълнение, се оказа, че от икономическа гледна точка при тази форма на изпълнение банката не получава нищо, а прави непрекъснато разходи, за да поддържа фирмата, купена с този кредит. Тогава банката обяви публичен търг на акциите на "Пътстрой инженеринг", допълни министърът на иновациите.

По думите му обявяването на търга е било радикално действие на банката "по изпълнение и събиране на нещо" и е абсолютно публично.

"Търгът върви от началото на юни, цената започна от 9 млн. лв., проведоха се 6 или 7 сесии, никой не се яви. Цената падна до 3,5 млн. лв., яви се фирма, която нямам представа каква е, внесе депозита и пожела да купи тези акции", заяви Росен Карадимов.

Тъй като цялата документация е в съответните служби, на този етап търгът няма да бъде приключен. Той ще бъде спрян, тъй като не може да бъде извършено прехвърлянето на акциите, допълни министърът на иновациите и растежа.

Източник: dir.bg

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.