„Ще се борим!”: Пробитият архитект на София Здравко Здравков бута историческа сграда, вдига 16-етажен блок

https://crimes.bg/index.php/vodeshha-tema/shte-se-borim-probitiyat-arhitekt-na-sofiya-zdravko-zdravkov-buta-istoricheska-sgrada-vdiga-16-etazhen-blok-3/138966 Crimes.bg
„Ще се борим!”: Пробитият архитект на София Здравко Здравков бута историческа сграда, вдига 16-етажен блок

Поредно скандално разрешение на пробития от мафията главен архитект на София Здравко Здравков за събаряне на историческа сграда и за строеж на негово място на нов изключително висок блок е на път да изкара на протест жители на поне три района на столицата. На 13 юни приятелят на мутрите Здравков издал градоустройствена заповед, с която позволява бутането на бившата баня на бул. „Ситняково“ и изграждането на нейно място на 16-етажна сграда с височина 50 метра.

От документа става ясно, че искането е направено от фирма „Атама уелнес енд спа“ ООД, която е собственик на имота. От години в бившата баня се помещава фитнес клуб със същото име.

С внесения в направлението на Здравков проект притежателите му искат да се промени предназначението на поземления имот и от „за обслужване“ с ниско застрояване да стане високо с 16 етажа и височина до 49.60 м. Здравков одобрява искането с довода, че според Общия устройствен план на София (ОУП) имотът попада в устройствена зона „Смесена многофункционална зона” (Смф), в която няма горен праг за височина на сградите. Всички останали блокове наоколо обаче са до 4-5 етажа. Въпреки това заключението на Здравков е, че „проектът цели осигуряване на законосъобразно и целесъобразно застрояване в съответствие с максимално допустимите показатели и допустими функции, съгласно предвижданията на ОУП“. „Гарирането е осигурено в границите на УПИ с предвиждане на 4 нива подземни гаражи“, пише още в заповедта.

От нея става ясно още, че заявлението на фирмата е внесено на 29 ноември м.г., няколко дни след кметските избори, и че след това преписката се е движила изключително бързо. На следващия ден – 30 ноември, Националният институт за недвижимо културно наследство към Министерството на културата съгласува разрушаването на старата баня. През януари т.г. и общинската фирма, която стопаниства метрото- „Метрополитен“, дава становище по проекта. Както е добре известно, на същото място под бул. „Ситняково“ в момента се строи нова метростанция.

В заповедта се казва още, че на 6 март кметът на район „Оборище“ Георги Кузмов е дал положително становище. След избухването на напрежението около новия строеж Кузмов написа във фейсбук, че по отношение на 16-етажен блок районната администрация може „само да дадем становище и нашето становище е ясно изказано в официалното ни писмо до главния архитект на София“.

„Предложили сме, че при готовност на проекта той трябва да бъде подложен на обществено обсъждане. Проектът трябва да бъде защитен като част от общ идеен план за квартала. Хората имат право да се притесняват, защото никой не е виждал окончателния проект, дори и районната администрация, освен идейния на много ранен етап“, пише Кузмов.

В становището му до Здравков обаче се чете, че „проектът изглежда изключително интересен, модерен и добър“. Няма дори и една дума, че той ще се появи на мястото на историческо здание и че появата на 16-етажна сграда не е типична за тази част на София и ще донесе още по-големи задръствания, проблеми с качеството на въздуха и т.н.

Всичко това вероятно ще бъде казано от живеещите в поне 3 района на София, тъй като бъдещата сграда е на територията на „Оборище“, но е в близост и до „Средец“ и „Слатина“. Те вече се организират да протестират.

„Каним всички, които не са съгласни на мястото на фитнес „Атама“ (бившата баня Ситняково) да изникне 16-етажна сграда, да дойдат да го заявят на живо и на място в петък 26 юли от 8 часа. Не искаме да допуснем подобен мастодонт в сърцето на столицата – квартал „Яворов“ – един оазис, останал непокътнат, в който преобладават зелени площи, паркове и ниско строителство.

Безумно е изобщо някой да си помисли, че е нормално да се построи толкова висока сграда в квартали, в които преобладаващото строителството е 4-5 етажа. Никой от общината не е потърсил общественото мнение, позовавайки се на буквата на закона.

А всъщност много голяма част от живущите в два квартала ще бъдат пряко засегнати от тази огромна сграда и трафикът около нея. Важно е да се знае, че строежът на този обект би бил прецедент – заплаха за културното наследство на града ни.

Внесли сме жалба в Столична Община до Васил Терзиев, арх. Здравко Здравков и Комисия по устройство на територията, архитектурата и жилищната политика. Изискали сме по Закона за достъп до обществената информация становищата от НИНКН.

Ще се борим!“, пише в тяхната петиция.

Източник: narod.bg

 

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.