Калин Стоянов – от агент под прикритие до министър, който пали политиците, но е до полицаите

След 4 месеца служебна власт - кой какво свърши, за да (не) остане

https://crimes.bg/index.php/vodeshha-tema/kalin-stoyanov-ot-agent-pod-prikritie-do-ministar-koyto-pali-politicite-no-e-do-policaite-3/139991 Crimes.bg
Калин Стоянов – от агент под прикритие до министър, който пали политиците, но е до полицаите

След 4 месеца служебна власт - кой какво свърши, за да (не) остане

Не само нов служебен премиер се търси трескаво от политическите играчи. Трябват и нови/стари министри за втория за тази година служебен кабинет. Въпреки динамичната информация, която тече откъм "Дондуков" и политическите централи - за евентуално съгласие от други участници в кратката листа на потенциални кандидати, Димитър Главчев има готовност и шансове да продължи да упражнява служебната власт.

В настоящия му екип влизат експерти, чийто път е бил свързан с основните парламентарни сили по начин, който реално осигурява "представителност" на повечето от тях в кабинета. Въпреки публичното отричане на партиите да имат нещо общо с това служебно правителство.

В него изпъкват министрите с опит от предишни управления или експерти в своите сфери, на които не бе нужно време за навлизане в материята. Кой какво свърши - очаквайте в поредица на "24 часа". Тя започва с МВР шефа, защото през 4-те месеца служебна власт най-горещо бе около министър Калин Стоянов.

МВР шефът е най-видим за българите заради битките с войната по пътищата и пожарите, а за САЩ и Европа - за намаления миграционен натиск и общи успешни акции с партньорските служби

Жизненият ми порив със сигурност не е да съм министър на всяка цена. Съзнателно направих професионалния си избор да работя в МВР и смятам, че мога да правя това най-добре. Да оглавя министерството, е отговорност, която ще следвам винаги.

Така на 22 април вътрешният министър Калин Стоянов обясни пред “24 часа” защо е приел поканата на служебния министър-председател Димитър Главчев да остане в кабинета си на ул. “Шести септември”.

Той е може би най-видимият министър в този екип - не само заради битките с мигрантите, с безумните скорости по пътищата, с пожарите и взрива край Елин Пелин, а защото пали политиците, но зад него стоят полицаите, тъй като не е политическо назначение. Остана министър във времето, в което държавата се тресеше от скандала с афера в митниците, оплетена с пачки, пудели и скъпи часовници. Главният секретар на МВР Живко Коцев подаде оставка и бе обвинен. Именно лишаването на МВР от професионален ръководител даде допълнителен аргумент на Главчев да запази Стоянов в служебното правителство въпреки атаките на ПП-ДБ срещу Калин Стоянов, при които всъщност тръгна възходящо неговата кариера.

Той се превърна в мишена на “Промяната” през ноември м.г., когато на протест срещу тогавашния шеф на БФС Борислав Михайлов се стигна до ексцесии. Тогава бе министър в кабинета на Николай Денков, поканен лично от Кирил Петков. В онази вечер той бе на премиерата на филма за телефонните измамници “Уроците на Блага”, на който МВР е партньор. Политиците му поискаха оставката, но полицаи им отговориха, че не е работа на професионалното ръководство на МВР да организира охраната на протести, и напомниха, че на място е бил Живко Коцев.

Ако при съставянето на служебното правителство Главчев се е питал дали да се поддаде на натиска на политиците срещу вътрешния министър, днес Калин Стоянов изглежда като човека от кабинета, от когото всеки премиер не би се лишил.

Двамата обиколиха страната заради тежките пожари. Бяха заедно и на взрива край село Гара Елин Пелин, отнел четири живота. В синхрон вземаха решения кога да се иска помощ от ЕС за самолети, които да гасят огъня. И обясняваха, че не е като да звъннеш един телефон и машините да дойдат. Въпреки че Калин Стоянов успя точно по телефона да осъществи конферентна връзка с гръцкия министър на климатичните промени, когато от двете страни на границата гореше адски огън.

Всъщност Главчев и Стоянов осигуриха помощ от Франция, докато в Париж за откриването на олимпиадата бе президентът Румен Радев. А решението за включване на системата Bg-Alert заради горящите фойерверки бе именно на Стоянов. Той, Главчев и транспортният министър Георги Гвоздейков осигуриха и по-добро покритие на телекомите в община Болярово, където мнозина питаха защо системата не е била включена. Оказа се, че местната власт не е искала.

И като редовен, и като служебен министър на Стоянов често се налагаше да отговаря на натиск за оставка. От ПП-ДБ я искаха толкова често, че министърът на няколко пъти пита “Пак ли?”. Повтаряше, че откакто е оглавил ГДБОП през 2021 г., слуша, че е нечий човек. Първо на президента и служебния вътрешен министър Бойко Рашков. Впрочем Рашков остана като вътрешен министър и в редовен кабинет, но не се лиши от Стоянов. Наследникът му Иван Демерджиев също остави Калин Стоянов на поста антимафиот №1.

Като министър му се наложи да чува, че е човек на Петков, Денков, Борисов, Пеевски.

Утре може би ще чуем, че съм човек на Тошко Йорданов и на Ивелин Михайлов, както и на всички лидери в парламента, обясни странната ситуация със себе си министърът на 31 юли.

Тия дни лидерът на “Възраждане” Калин Стоянов във фейсбук му поиска оставката, защото Стоянов се срещнал в кабинета си с посланика на САЩ Кенет Мертен и му връчил почетен плакет на МВР, а американците не ни помогнали за пожарите. Нямало и наградени огнеборци. Министърът успокои, че ще отличи всички пожарникари, защото няма как да ги дръпне от огъня, където са нужни. Стоянов напомни, че се среща с всички посланици и не само с тях.

А зад снимката на дипломата и министър Калин Стоянов в МВР стои публично огласената оценка на посланик Мертен, че през 2024 г. има по-задълбочен и активен диалог с вътрешното ни министерство и отлични контакти с ФБР, ДЕА, Сикрет сървис и с Регионалния офис по сигурността.

На 4 юли министърът бе и сред поканените на националния празник на САЩ. Всъщност няма изненада, че Стоянов е в диалог с американските си колеги.

Той е носител на международната награда “40 под 40”, както и на две колективни - от Сикрет сървис на САЩ и Европол. Всички са от времето, преди да е министър. Освен това ГДБОП, която оглавява 2 години, е контактна точка за международни IT компании като “Мета”, зад която стоят фейсбук и инстаграм, както и “Алфабет”, която държи гугъл и ютюб.

Пътят му като министър започна на 6 юни 2023 г., когато прие поста от Иван Демерджиев. И обяви за свои приоритети влизането в Шенген и пътната безопасност. В Шенген влязохме на 1 април по въздух и вода, а дни преди това при инспекция на летище София Калин Стоянов обяви, че очаква до края на годината да бъдем в Шенген и по земя.

Никой не оспори позицията на еврокомисаря по вътрешни работи Илва Йохансон, която от София похвали МВР за намаления миграционен натиск и твърдото ѝ убеждение, че България и Румъния се справят с това далеч по-добре от други държави, вече членки на пространството, и затова заслужават пълен Шенген.

Още в началото на 2024 г. Калин Стоянов и Илва Йохансон подписаха Стратегическа рамка как държавата ни ще работи с Еврокомисията по ключови области като връщане на мигранти, гранично управление, убежище и полицейско сътрудничество.

За да се убеди, че наистина пазим границите си по-добре, в България кацна и германският федерален министър Нанси Фезер – визита, каквато не бе имало 16 години.

Публична похвала, че МВР отблъсква по-ефективно мигрантския натиск, Стоянов получи и от австрийския министър на вътрешните работи Герхард Карнер на министерската конференция в Залцбург.

Дори и Дейвид Камерън в ролята на британски външен министър “освети” в София факт, който не бе така популярен - благодари за помощта, която нашите служби оказват за противодействие на нелегалния трафик с малки лодки - помощ, която спасява човешки животи.

Точно намаленият миграционен натиск помогна за частичното ни влизане в Шенген. За първите 6 месеца на годината спрени на границата са 21 082 чужденци, а за същия период на м.г. са 79 990. Спадът е със 73,6% Задържаните във вътрешността са 926 при 451 през 2023-а.

Войната по пътищата е другата тема, върху която Стоянов акцентира. Миналия септември МВР въведе известия по вайбър, с есемес или с мейл за невръчени глоби. Така събираемостта се повиши драстично. С множество акции жертвите на катастрофи спаднаха и към 5 август са 254, по същото време м.г. са били 299.

И сега цяла седмица има операция за скорост под егидата на Roadpol. При всяка проверка се връчват глоби, ако има неполучени.

Докато Стоянов бе министър в кабинета "Денков", бе въведена и мярката за отнемане на колите на каращите с над 1,2 промила алкохол в кръвта или дрогирани. Бяха закупени и няколко уреда за анализ на проби за наркотици, така че те да излизат по-бързо.

Вече като служебен министър обнови и автопарка на полицията с 35 мощни беемвета, както и голфове и високопроходими коли. Парите за автомобилите дойдоха от фонда за пътна безопасност, в който постъпват глобите за скорост и не могат да се харчат за друго. На 2 август, отново с парите от фонда, МВР взе 6 пожарни и линейка.

Най-силното "оръжие" на Калин Стоянов обаче са колегите му. Полицаите се застъпиха за оставането му още когато се говореше дали ще запази поста в служебния кабинет на Главчев. Те дори проведоха среща с вече обявения за премиер шеф на Сметната палата. А след нея Илия Кузманов от Синдикалната федерация на служителите в MВР коментира, че "спокойствието в МВР води до по-добра работа". Аргументира се с факта, че във ведомството е спокойно, което е рядкост.

Пак в мандата на Стоянов веднъж с 10% и веднъж с 20% бяха вдигнати и заплатите на полицаите. Увеличени бяха и възнагражденията на чиновниците. А и стипендията на курсантите в Академията на МВР бе изравнена с тази за учещите за военни. Върна и закритите от Бойко Рашков районни и гранични управления.

 

Нямаше особени критики и за организацията и честността на изборите - както на местните миналата година, така и на последните за парламент и Европарламент през юни.

Че Стоянов бе неизвестен, преди да оглави ГДБОП през 2021 г., е обяснимо - той бе шеф на тайните агенти на антимафиотите. Завършил е Академията на МВР и право в Бургас, откъдето е. Именно в крайморския град започва кариерата му като полицай. След това отива в ГДБОП. През 2016 г. става началник на районното в Приморско. От 2018-а е шеф на тайните агенти на ГДБОП. Остава на позицията до май 2021 г., когато оглавява антимафиотите. 

Източник: 24chasa.bg

1 Коментара

ppxsfuztyw

1 month before

Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.