До историческата морена и родното място на революционния комитет, 3-метрова бронзова статуя, издигната с дарения, почита Апостола на свободата
В тържествена церемония с участието на 170 гвардейци и хиляди граждани на 18 юли в Етрополе беше открит 3-метров бронзов паметник на Апостола на свободата Васил Левски. На събитието присъстваха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на Етрополе инж. Владимир Александров и председателят на ОбС Боряна Керемидска, депутати, дарителите и създателите на паметника. Н. ВПр. митрополит Гавриил отслужи тържествен водосвет.
Почетният караул и Гвардейският представителен духов оркестър дефилираха начело на шествието, което тръгна от центъра на града до новоиздигнатия паметник - символ на почитта към героя.
Преди откриването на монумента кметът на Етрополе инж. Владимир Александров, дарителят проф. дтн инж. Цоло Вутов – почетен гражданин на Етрополе, скулпторът Красимир Ангелов и ученикът Мартин Вълчанов. засадиха вековно дърво –чинар – знак на безсмъртие и приемственост между поколенията.
Паметникът, създаден от скулптора Красимир Ангелов и архитекта Станислав Константинов, стои до историческата морена, издигната преди повече от половин век, отбелязваща мястото, където Левски някога се е укривал. Композицията изобразява Апостола в цял ръст, облечен в традиционния за времето ямурлук – символ на защита, смирение и на неговия таен, апостолски път през България.
Гражданска и национална кауза
Паметникът е издигнат по идея на кмета инж. Владимир Александров и е реализиран с дарения на „Геотехмин“ ООД, „Елаците-Мед“ АД, „Геострой“ АД и „Геотрейдинг“ АД по Благотворителна програма „Българските добродетели“. Каузата е продължение на последователните усилия на Група Геотехмин за почитане на националната памет и културно-историческото наследство. Това е вторият паметник на Левски, създаден с дарение от дружества на проф. дтн инж. Цоло Вутов след Мемориалния комплекс „Васил Левски“ край Гълъбец, община Мирково, открит през 2007 г.
Историческо място
Местоположението на паметника в Етрополе има местно и национално значение. В близост до възпоминателната морена, поставена преди повече от 52 години, е била къщата на Илия Правчанов, заможен търговец от Правец. През 1870 г. в дома му Апостола е основал Тайния български революционен комитет начело с Тодор Пеев. В зимника ѝ, под капака на хамбар, е имало скривалище на Дякона, а в дувара ѝ – таен шкаф, в който след обира в Арабаконак известно време е бил укриван архивът на комитета.
Въпреки че къщата е била разрушена през 1934 г., морената с мраморна плоча и с надпис: „Тук е бил дом – убежище на Васил Левски" стои като мълчалив свидетел на историята. Днес това наследство е обновено с новата скулптура, която стои до морената.
Левски и Етрополе
Архиви от местния Исторически музей разказват как Левски, преоблечен като търговец на кожи и добитък, пътувал през района и основавал революционни комитети. Игуменът на Етрополския манастир „Света Троица“ Хрисант споменава в мемоарите си, че Левски е познавал много добре Етрополския Балкан и отбелязва ролята на манастира в осигуряването на подслон за Апостола. Известно е също, че през 1872 г. Дякона е бил в дома на Тодор Пеев, когато на гости на домакина идват видни етрополски турци. На въпрос защо Левски не е поканен на обяда, домакинът спокойно отговаря: „Не знае турски, ще ни отегчава“.
Тези факти поддържат духа на Апостола жив в сърцата на етрополските граждани през хилядолетията.
Паметник за бъдещето
Откриването на паметника на героя в Етрополе потвърждава национален дълг на местните граждани: да съхраняваме, почитаме и да се учим от наследството на онези, които са се борили за свободата на България. Паметникът е не само почит към Левски, но и свидетелство за това как местните общности и отговорният бизнес могат да се обединят, за да съхранят паметта на най-великите личности на България.
Гласове от церемонията
Наталия Киселова, председател на Народното събрание:
„Днес Левски ни напомня за едно нещо, което понякога забравяме – защо е най-великият българин, защо винаги, когато има съмнение се обръщаме към него и към неговото дело. Защото той единствен ни каза едно – българите със собствените си сили могат да направят всичко, защото той повярва народа си така, както никой друг не повярва – че със собствени сили може да постигне не само политическо освобождение, не само църковна независимост, може да бъде народ, който е равен на другите…
…В този паметен ден, в който всеки от нас ще отнесе късче спомен, искам да кажа нещо – децата, които чуваме наоколо, техния глъч ни напомня, че надежда има и тази надежда е в децата, тази надежда е в хората, които имаха куража, смелостта и възможностите да направят този прекрасен паметник. Хвала на творците. Благодаря Ви, проф. Вутов. И дано Етрополе да покаже едно – България може и ние можем да го направим заедно.“
Илияна Йотова, вицепрезидент:
„Всички ние изпращаме тази вечер едно изключително силно послание към цяла България. Послание, изпълнено с гордост, с преклонение, със сила и със самочувствие. И най-вече – послание за единение. И нека да кажем тази вечер на всички в България, които твърдят, че нашето общество е по-разделено от всякога и че не можем да имаме българска кауза. Напротив. Нека да дойдат тази вечер в Етрополе, нека да дойдат утре, други ден и да погледнат вас – етрополци как се запалите и подкрепихте идеята на кмета на Етрополе да построите този паметник, да покажете, че вие, етрополци, можете да служите единствено и само за пример за единство. Израз на това единство е тази изключителна благородна и родолюбива кауза – да построите, и да създадете, и да поставите тук паметник на Апостола.
Искам тази вечер да благодаря на всички Вас, на всички дарители, на всички онези, които дадоха сърце и душа, за да може да бъде реализиран този невероятен проект. Искам да се обърна към Вас г-н Ангелов, към Вас уважаеми г-н Константинов – архитект на този паметник, да ви поздравя от сърце, защото това е изключителна отговорност – да направиш паметник, да го сложиш на най-подходящото място на един от най-големите герои на България…“
Инж. Владимир Александров, кмет на Етрополе:
На 18 юли се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата. И няма по-свят начин да отбележим тази дата от това да открием тук, в сърцето на Етрополе — град с буден дух и революционно минало — негов паметник. Паметник не само от камък и бронз, а паметник на делото на Апостола. Той се бореше за една свята, чиста и справедлива България. България – равнопоставена на всички европейски народи.
Днес сбъдваме мечтата на едно 11-годишно момче, дошло заедно с неговото семейство да живеят в гр. Етрополе. Дошъл от Русе, това момче порасна. Взе град Етрополе за негова мисия. Възприе бойния дух, ентусиазма, живота на един град. Днес това момче от името на кмет благодари на всички вас, които днес сте тук и заедно можем да отдадем заслужената почит към Апостола.
Всяка една задача или проект би бил немислим без хора, които са добродетели, които помагат за каузата. И именно тук аз искам да изразя моите най-искрени благодарности към проф. дтн инж. Цоло Вутов, затова, че прегърна идеята за паметника, подкрепи делото, което за мен, професоре, е дело, което с най-ярки щрихи подчертава Вашата програма – с две думи българските добродетели. Тези добродетели дават пример и съхраняват историята на великите българи, дават я на нас гражданите, а ние сме длъжни да я предаваме на бъдещето.
Днес Етрополе направи една крачка, с която затвърждава историческата и културната си идентичност.
Проф. дтн инж. Цоло Вутов, дарител:
За мен е чест да бъда днес на тази церемония - не само като дарител за този забележителен проект, но преди всичко като човек, които дълбоко вярва в паметта, духа и бъдещето на България.
Този паметник е символ на нашата трайна връзка с една от най-значимите фигури в историята ни. Тук, където Апостолът някога е намирал убежище, сега се издига жив символ на нашето национално достойнство. Този монумент отдава почит не само към героя, но и към поколенията, които са пазили паметта му.
Като инвеститори и работодатели в Етрополе ние - Група ГЕОТЕХМИН - чувстваме дълбока отговорност да подкрепяме каузи, които утвърждават националната ни идентичност и ни обединяват. През годините сме доказали този ангажимент многократно. Този паметник - една от дарителските ни инициативи, заема специално място в сърцата ни.
Изказвам искрени благодарности на: кмета инж. Владимир Александров за идеята, на скулптора Красимир Ангелов и архитект Станислав Константинов – за талантливата изработка. И на всички, които пренасят идеалите на Левски - с труд, с думи, със сърце.
Скулпторът Красимир Ангелов:
Левски е национална икона, обединява всички българи
В България има около 170 паметника на Левски. Има много градове, в които той никога не е бил, но има негов паметник. И сега в Етрополе, което има много история, свързвана с Апостола, в това число и с посещенията му в Етрополския манастир, има паметник.
Когато започнах да мисля над концепцията за паметника за Етрополе, си представих Левски през зимата на 1870 г., когато се сформира тайния революционен комитет. Видях го в традиционния ямурлук от онова време, вълнена дреха, която топли, пази от студ и символизира живота на Левски сред народа – неговото смирение, постоянното му движение и секретността, свързана с неговата мисия, защото е бил постоянно издирван.
Портретът, който съм използвал, е последната известна фотография, предоставена от турския на националния ни архив преди няколко години. Тя е от най-разпространените, Левски е бил издирван по тази снимка. На нея той е в костюм на стол – спокоен и решителен. Избрах това изображение, защото се различава малко от по-известните му портрети и улавя по-фина страна на характера му. Клетвата е първото действие, когато се създава тайния революционен комитет. Според историческите факти, това е ставало пред Евангелие с кама и револвер. Направил съм копие на револвера на Апостола. Хората са били изключително вярващи по това време и господ им е помагал. И за това трябва да се замислим днес.
Паметниците на Левски не са политически обременени, той е национална икона. И тя обединява всички българи.
trud.bg