БСП държи ключа за избора на шеф на НС

https://crimes.bg/index.php/vodeshha-tema/bsp-darzhi-klyucha-za-izbora-na-shef-na-ns/147921 Crimes.bg
БСП държи ключа за избора на шеф на НС

Обсъждат варианти за формиране на парламентарни групи, извън правилата

Разнобой сред депутатите от левицата, обвиняват се в зависимости 

Парламентарните групи се регистрират пред председателя на НС

От депутатите на БСП зависи дали утре Народното събрание най-сетне ще има председател, или опитите ще продължат и в следващите дни. При четвъртия опит, предложеният от ИТН най-възрастен депутат в 51-вото НС Силви Кирилов, събра 101 гласа и не му достигнаха 19 г. (в залата гласуваха 239 депутати), да оглави парламента.

БСП имат 20 депутати, но сред тях има разнобой, който не е тайна за никого, тъй като дори на пленумите червените се замерят с обвинения за зависимости. Още вчера след среща на представители на БСП с ИТН тръгнаха облози сред депутатите колко от БСП няма да са в зала, или ще се окажат болни и няма да се появят на работа утре.

Социалистите не дадоха ясен отговор на ИТН дали на балотаж ще подкрепят техния кандидат - Силви Кирилов. Обясниха, че би следвало да има решение на коалиционния им съвет. От БСП подчертали, че нямат намерение да оттеглят тяхната кандидатура за шеф на НС - на доц. Наталия Киселова. Окончателно решение за това дали ще дадат подкрепа на втория тур за Силви Кирилов се очаква да вземат утре, на заседание на групата, което е насрочено за 9 часа.

“Да заключим утре депутатите само на вода, без храна, без алкохол, докато не си изберат председател. Като в папски конклав”, предложи докторът по конституционно право Петър Савов. Той подчерта, че хората не само очакват депутатите да изберат председател на НС, но и да свършат работа по закона за държавния бюджет, по изборния кодекс.

“Ако прекалено дълго продължи ситуацията на спънат, неработещ парламент, тогава ще изпаднем в хипотезата за конституционна криза. Парламентът не може да се саморазпусне. Най-вероятно ще трябва да се търсят по-творчески тълкувания, за да се излезе от кашата”, заяви доц. Борислав Цеков.

Той обясни, че вариантът, ако се стигне до прекомерно разтягане на времето, е на базата на принципа на регламентирана автономия, да се приемат ад хок правила и групите да се конституират, а президентът да връчи проучвателен мандат на първата, да се извърти процедурата по бързо връщане на мандати.

“Трябва да има председател на парламента, защото Правилникът на Народното събрание гласи, че парламентарните групи се регистрират пред председателя, а не към председателстващият, който води само първото заседание. Парламентарните групи трябва сами да се учредят, като за това няма пречка”, коментира пред Нова ТВ преподавателят по конституционно право в НБУ Стоил Моллов.

Според Моллов парламентарните групи трябва да се регистрират в публичен регистър, но няма правило кой води този регистър. “Логично е председателят на НС да се погрижи за вписването на парламентарните групи в този публичен регистър”, посочи още той.

Преди дни президентът Румен Радев обяви, че ще започне консултации за сформиране на правителство, след като бъде избран председател на НС.

“Труд news” научи, че ако и утре не бъде избран шеф на парламента, заседанията ще зачестят, както и гласуванията. Първото заседание на 51-вото НС започна на 11 ноември и ще продължи, докато бъде излъчен председател на парламента.

trud.bg

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.