След преход през пролива Дрейк българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" се очаква да пристигне в антарктическата ни база на остров Ливингстън.
"Корабът е на часове от базата", съобщиха от българския антарктически екип.
"Времето е спокойно, както казват, но вълните са големи. В Дрейк никога не е тихо! Това е мястото, където се срещат водите на Тихия и Атлантическия океан и това всъщност е мястото на Земята с най-бурните води. Но, това е цената, която всеки, който е тръгнал за Антарктика, плаща", разказа по БНР музикалният редактор Марина Великова, която е час от експедицията.
В пристанищния аржентински град Ушуая на борда се качиха българските и международните учени, които ще работят в района на Южните Шетландски острови, логистици, осигуряващи научната дейност, както и строители, които трябва да завършат новата научна лаборатория при българската база.
"В 15:12 часа на 27 декември 2024 г. научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ – с бордови номер 421 (НИК 421), премина на юг от 60-ия паралел, южна географска ширина, и навлезе в Антарктика", съобщиха от Българския антарктически институт.
След пристигането си, групата от научни и логистични работници, натоварена в Ушуая, ще бъде разтоварена на брега, след което ще започне разтоварването на транспортирания от кораба товар, предназначен за довършване на построяването на новия лабораторен модул, провеждането на научноизследователските проекти през този полярен сезон и осигуряването на необходимите хранителни и енергийни запаси за нормалното функциониране на базата.
За първи път към Антарктида с българския кораб плават учени от Обединените арабски емирства, Черна гора и Гърция. За трета поредна година на борда своята дългосрочна практика провеждат курсанти от състава на Висшето военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров".
trud.bg