Китай застрашава планетата с мегаломански проект. Гигантската енергийна система, която забавя периода на въртене на Земята, е уникална, пише Newsweek.
В революционно разкритие НАСА потвърждава, че монументалният проект на Китай за язовир „Трите клисури“ едва доловимо променя въртенето на Земята, пораждайки глобални екологични опасения.
Технологичният прогрес на човечеството донесе впечатляващи постижения в инфраструктурата - от зрелищни небостъргачи до колосални язовири - но тези конструкции идват с непредвидени странични ефекти.
#ThreeGorgesInsights
— CTG (@CTG_1993)April 10, 2025
Once plagued by treacherous shoals, the Sichuan stretch of the Yangtze River now flows smooth and unhindered! The Three Gorges Project has unlocked the full potential of the “golden waterway”, increasing navigational capacity fivefold, lowering transportation… pic.twitter.com/m9AXwB0056
Като най-големият водноелектрически язовир в света, разположен в провинция Хубей, той символизира амбицията на Китай да овладее природните си ресурси и да утвърди инженерните си умения.
Въпреки че основната му цел е да произвежда електроенергия, язовирът служи и като доказателство за усилията на Китай да управлява териториалните си предизвикателства и вътрешната си динамика.
Последиците от такава масивна структура обаче се простират отвъд нейната непосредствена полезност.
Мащабът и масата на язовира предизвикаха дискусии за потенциала му да повлияе на въртенето на Земята, тема, изследвана подробно от изследователи и учени.
Според доклад от 2005 г., пълненето на резервоара с 40 кубически километра вода (приблизително 10,6 трилиона галона) би могло да удължи продължителността на един ден с 0,06 микросекунди, според Sustainability Times.
Д-р Бенджамин Фонг Чао от Центъра за космически полети „Годард“ на НАСА обяснява, че всяко значително движение на маса – независимо дали е земетресение или запълване на резервоар – може да повлияе на въртенето на Земята.
Промените са сравними с движенията на скейтър, който променя скоростта си на въртене, като регулира позицията на ръцете си.
Въпреки това, значението му надхвърля производството на енергия. Доклад на НАСА от 2005 г. твърди, че язовирната стена може да повлияе на въртенето на Земята.
Такива промени възникват, когато някое събитие включва значителна промяна в масата, независимо дали става въпрос за земетресение или запълване на резервоар.
trud.bg