Десет държави от ЕС искат от Брюксел да забрани вноса на газ и втечнен природен газ от Русия

https://crimes.bg/index.php/po-sveta/deset-darzhavi-ot-es-iskat-ot-bryuksel-da-zabrani-vnosa-na-gaz-i-vtechnen-priroden-gaz-ot-rusiya/152342 Crimes.bg
Десет държави от ЕС искат от Брюксел да забрани вноса на газ и втечнен природен газ от Русия

10-те страни казват, че на руските танкери за втечнен природен газ също трябва да им бъде забранено да акостират в ЕС

Десет страни от Европейския съюз настояват Съюза да забрани вноса на газ и втечнен природен газ (LNG) от Русия, според документ, с който Reuters е запознат. 

Междувременно ЕС подготвя своя 16-и пакет от санкции, насочени към икономиката на Русия преди тригодишнината от пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през февруари 2022 година.

Кои са тези 10 държави?

Десетте страни са Румъния, Полша, Чешката република, Дания, Финландия, Швеция, Естония, Латвия, Литва и Ирландия. Те искат Европа да отиде по-далеч и да санкционира допълнително износа на гориво от Русия, за да намали приходите, които той подхранва войната.

"Като крайна цел е необходимо да се забрани вносът на руски газ и LNG възможно най-скоро", посочват десетте страни в съвместния документ, с който агенцията се е запознала. "Алтернатива на пълната забрана може да бъде постепенното намаляване на използването на руски газ и LNG, както вече е установено в пътната карта на RePowerEU", се посочва в него, позовавайки се на целта на ЕС да прекрати използването на изкопаеми горива от Русия до 2027 г.

ЕС вече санкционира вноса на петрол по море от Русия, но досега не е забранил вноса на газ от Москва, тъй като някои страни от ЕС продължават да разчитат на тях.

10-те страни казват, че руските танкери за втечнен природен газ също трябва да бъдат забранени да акостират в ЕС, пише News.ro, позовавайки се на материала от Reuters и цитиран румънските Pro Tv и Digi24.

Европа с по-подробен план за допълнително намаляване на зависимостта от руската енергия

Европейската комисия разработва по-подробен план за допълнително намаляване на зависимостта от руската енергия. Санкциите, които са най-прекият начин за спиране на руския внос на гориво, ще изискват единодушното одобрение на всички страни от ЕС.

Но унгарският премиер Виктор Орбан преди се противопостави на санкциите, насочени срещу руската енергетика, докато словашкият премиер Роберт Фицо каза миналата седмица, че е осигурил доставките на газ за Словакия по време на посещение през декември в Москва, когато се срещна с руския лидер Владимир Путин.

Вносът на газ в Европа от нейния бивш основен доставчик Русия е спаднал от 2022 година, а европейският блок е увеличил вноса на LNG от САЩ и е разширил използването на възобновяема енергия, за да помогне за покриване на нуждите.

Вносът на руски газ спадна допълнително този месец, когато изтече договорът за доставка на руски газ в Европа през Украйна. Словакия обаче обеща да се опита да възобнови това споразумение.

trud.bg

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.