SR-72 е един от най-секретните проекти, които се разработват в момента.
Често наричан „Darkstar“ заради ролята си във филма „Top Gun Maverick“ (самолетът все още няма кодово име), SR-72 обещава да бъде достоен наследник на емблематичния SR-71 Blackbird, пише 19FortyFive.
Разработен от Lockheed Martin, за този самолет в момента се знае много малко, освен някои насоки, оставени ни от разработчиците.
С всичко, което знаем, ето пет интересни факта, които знаем в момента за SR-72 „Darkstar“.
SR-72: Може да достигне хиперзвукови скорости
SR-72 е проектиран да лети със свръхзвукови скорости, достигащи до Мах 6 , което е приблизително 4000 мили в час (6400 километра в час). Това е два пъти по-бързо от предшественика му, SR-71 Blackbird, който можеше да достигне скорост от Мах 3,2.
Способността да се движи с толкова високи скорости би позволила на SR-72 да покрива огромни разстояния за кратко време, което го прави безценен актив за разузнавателни, наблюдателни и рекогносциращи (ISR) мисии.
Неговият предшественик, SR-71, беше най-бързият пилотиран самолет, строен някога, но SR-72 обещава да бъде много повече. Докато „косът“ в крайна сметка беше победен от сателити, шпионските сателити сега имат ключов недостатък: те са в орбита.
Намиращи се в орбита, потенциалните противници са в състояние да предвидят кога шпионски сателити ще прелетят над райони, които биха искали да запазят в тайна.
Съвременните военни бази са построени така, че да осигуряват максимално покритие отгоре, за да се предотврати шпионаж отгоре, така че с изчислителни орбити е лесно да се скрие чувствителен материал, преди да преминат сателитите.
SR-72 е способен да лети свободно и непредсказуемо, без да бъде засечен от враговете си.
Очаква се да използва задвижваща система с комбиниран цикъл (TBCC) на базата на турбина. Тази система интегрира турбинен двигател за по-ниски скорости и свръхзвуков пулверизатор с въздушно-реактивен двигател (SCRAMJET) за по-високи скорости.
Системата TBCC позволява на самолета да работи ефективно в широк диапазон от скорости, от дозвукови до хиперзвукови. Технологията scramjet е особено важна за постигане и поддържане на хиперзвукови скорости, тъй като позволява горене при свръхзвукови скорости на въздушния поток.
Съчетаване на стелт и скорост
За разлика от традиционните стелт самолети, които разчитат предимно на технологии за избягване на радари, SR-72 съчетава скорост със стелт. Хиперзвуковата скорост на самолета го прави изключително труден за прехващане или насочване, тъй като той може бързо да изпревари заплахите.
Тази комбинация от скорост и скритост подобрява способността му да прониква в силно защитено въздушно пространство и да събира критична разузнавателна информация, без да бъде открит.
Скоростта на SR-72 затруднява откриването и проследяването му от вражеските радари.
Хиперзвуковите обекти като ракети са по-трудни за откриване въз основа на траекторията и скоростта им на изстрелване.
Изстрелването на обект, като балистична ракета, в космоса дава на радара, който може да вижда отвъд кривината на Земята, повече време за откриване на обекта.
Хиперзвуковите оръжия, дори на голяма височина, са способни да избягват откриването си за по-дълго време, а в комбинация със скоростта им това дава на потенциалния враг ограничено време за реакция на тяхното присъствие.
Може да се използва за разузнавателни и ударни мисии
SR-72 е проектиран да играе важна роля в бъдещи военни операции. Неговите хиперзвукови възможности ще позволят бърза реакция на възникващи заплахи и ще предоставят разузнавателна информация в реално време на вземащите решения.
Освен това, SR-72 може да бъде оборудван с усъвършенствани сензори и комуникационни системи, което допълнително ще подобри възможностите му за разузнаване и разузнаване (ISR). Скоростта и маневреността на самолета биха го направили подходящ и за ударни мисии, доставяйки прецизно насочвани боеприпаси до важни цели.
SR-71 можеше да лети бързо, но можеше само да прави снимки. Неговият наследник е не само по-технологично напреднал, подобрявайки възможностите си за разузнаване и наблюдение (ISR), но може и да нанася смъртоносни удари срещу вражески цели, когато е необходимо.
Не знаем какъв тип боеприпаси ще носи SR-72, може да са традиционни прецизни боеприпаси или може да има специални разпоредби, специално разработени за SR-72.
Така или иначе, хиперзвуков самолет, способен да извършва прецизни удари, добавя много гъвкавост към арсенала на САЩ.
Разработването на SR-72 включва значителен технологичен напредък, особено в областта на задвижването и материалознанието.
Инженерите проучват използването на високоефективни композити, като например смеси от въглерод, керамика и метал, за да издържат на екстремните температури, генерирани при хиперзвукови скорости.
Ако бъде успешен, SR-72 може да влезе на въоръжение през 2030-те години, предоставяйки на американските военни авангардна разузнавателна платформа.
През 2013 г. първоначално е било планирано пускането на демонстратор още през 2018 г. Първият полет първоначално е бил планиран за 2023 г.
Към момента няма никакви зърна на демонстратора, а тестовият полет беше пренасрочен от 2023 на 2025 г.
Военновъздушните сили на Съединените щати, от своя страна, вече заявиха, че са тествали потенциални бъдещи поколения бойни самолети, планирани за въвеждане през 2030 г., въпреки че не е ясно дали SR-72 попада в тази категория.
За автора:
Айзък Зайц , колумнист по отбранителния отдел на 19FortyFive, е завършил програмата по стратегическо разузнаване и национална сигурност в колежа „Патрик Хенри“. Той е учил и руски език в езиковите училища „Мидълбъри“ и е работил като анализатор на разузнаването в частния сектор.
trud.bg