Изследователите са открили нов вид светещо „мистериозно мекотело“ в тъмната - "среднощна" - зона на океана. Въпреки че видът с размер на ябълка, наречен Bathydevius caudactylus, е класифициран като морски охлюв, е невиждан от служителите на Изследователския институт на аквариума в залива Монтерей са виждали преди, съобщава БГНЕС. Bathydevius е плуващ морски охлюв, който свети с биолуминесценция и има тяло с подобна на гребло опашка и голяма желатинова качулка, и е първият морски охлюв, открит да живее в дълбокия океан.
Обикновено морските охлюви живеят на морското дъно или в крайбрежна среда, само за няколко от тях е известно, че живеят в открити води близо до повърхността.
Всяка адаптация, която Bathydevius е развил, за да живее в среднощната зона, класифицирана като дълбоките води, които съществуват между 1000 метра и 4000 метра под повърхността на океана, е уникална за другите морски мекотели.
Екстремната дълбочина на среднощната зона е предизвикателство за учените, които се опитват да разберат уникалните животни, които живеят там. Тя е най-голямото местообитание на Земята и представлява 70% от цялата морска вода на планетата.
Изследователи от Националната океанска и атмосферна администрация са наблюдавали подобно същество и в Марианската падина, разположена в западната част на Тихия океан, което предполага, че Bathydevius има по-широк ареал, отколкото се смяташе досега.
Екипът е успял да събере екземпляр, за да го изследва по-отблизо в лаборатория, и неговата анатомия и генетика разкриват, че съществото е нудибранш, но необичаен, който се е адаптирал да улавя плячка и да вирее в среднощната зона.
trud.bg