Увеличава се броят на малолетните майки Най-младата баба в България е на 28 години

https://crimes.bg/index.php/analizi/uvelichava-se-broyat-na-maloletnite-mayki-nay-mladata-baba-v-balgariya-e-na-28-godini/147877 Crimes.bg
Увеличава се броят на малолетните майки  Най-младата баба в България е на 28 години

Увеличава се броят на малолетните майки, малцинствата се нуждаят от спешна здравна просвета, заяви д-р Антонио Душепеев от Бургаската болница 

Най-младата баба у нас е на 28 години от Бургас. Това съобщи д-р Антонио Душепеев, шеф на родилното отделение в Бургаската болница. По думите му, ако не се вземат спешни мерки за ограмотяване на населението, тази тенденция не просто ще се запази, а ще се увеличава с годините. 

"Има ръст на малолетните майки. Деца на 11, 12 и 13 раждат. Трябва спешна здравна просвета сред малцинствата. Подобни бременности са изключително рискови и за двете деца - майката и бебето", допълни АГ-специалистът.

В Бургаската болница само за миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки е и 11-годишно момиче.

"Има огромна вероятност детето на детето, което е родило дете, да роди на приблизително същата възраст", посочва д-р Душепеев.

"Става дума за здравна просвета, сексуална просвета, лесен достъп до контрацептиви, даване на различна житейска перспектива."

Специалистът цитира данни, според които едва 10 на сто от бременностите в тази възраст се прекъсват с аборт по желание.

"Децата, които забременяват искат да са бременни и да бъдат майки. Не осъзнават какви рискове за здравето крие това", казва докторът. 

Д-р Антонио Душепеев ежедневно се сблъсква с бременности при малолетни. Той настоява за радикални мерки и въвеждане на здравна и сексуална култура сред малцинствените групи.

"Тенденцията е детето да бъде запазено и отгледано от родителите на това дете – от бабата и дядото. Не осъзнават какво става с тяхното тяло. Почти никога не ходят на прегледи", коментира Захари Атанасов, председател на Национална мрежа на здравните медиатори, цитиран от БНР.

През 2023 г. средната възраст за раждане на първо дете у нас е 27 години, като в големите градове достига до 30 - за столицата, а в по-малките - 21 години, както е в Сливен.

"Семейното планиране е да имате толкова деца, колкото искате и да ги имате тогава, когато ги искате. Има тенденция да се забави раждането на първото дете. Бракове и раждания под 18-годишна възраст се смятат за детски. Защо се случва? Липса на други перспективи", смята д-р Радосвета Стаменкова от Българската асоциация по семейно планиране.

trud.bg

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.