Ето какво се случва с лихвите по ипотечните кредити

https://crimes.bg/index.php/analizi/eto-kakvo-se-sluchva-s-lihvite-po-ipotechnite-krediti/40714 Crimes.bg
Ето какво се случва с лихвите по ипотечните кредити

Нещо невиждано се случва с лихвите по ипотеките

 Нещо наистина невиждано се случва. Лихвите по ипотеките се сринаха до рекордно ниски нива. Банките у нас вече предлагат ипотечен заем с фиксирана лихва от 2% за първите 18 месеца от неговия срок, пише БЛИЦ, позовавайки се на "Труд".

Но дори и след изтичане на този лихвата остава ниска - 2,3%. Дори и след прибавяне на всички такси на банката за отпускане и обслужване на кредита, неговият годишен процент на разходите (ГПР) остава под 3%, или точно 2,78%.

Всички банки в страната предлагат заеми за покупка на къщи и апартаменти при изгодни условия и ниски лихви предлагат всички банки в страната.

Кредит в размер на 100 хил. лв. за покупката на имот може да бъде изплатен в рамките на 15 години при месечна вноска около 700 лв. Ако заемът е за 20 години, вноската става около 550 лв. на месец.

Но в случая конкретната лихва и размерът на месечната вноска зависят от много фактори. Най-важният е стабилността и размерът на доходите на човека, който иска кредит. Ако има висока заплата и работи в стабилна сфера, като информационните технологии например, човек може да получи кредит при по-ниска лихва. Работещите в големите търговски вериги и в държавната администрация, също са в групата на хората със стабилни доходи.

Получаването на заплатата в банката, от която клиентът иска кредит и ползването на кредитна карта, издадена от нея, също са важни фактори.

Най-често банките отпускат заеми в размер до 80% от цената на имота. Останалите 20% трябва да бъдат осигурени от кредитополучателя, пише БЛИЦ. 

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.